TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

,,Matematyczny Nobel” przyznany kobiecie po raz pierwszy.

Matematyczny Nobel, czyli Medal Fieldsa  – najwyższe wyróżnienie w dziedzinie matematyki,  został przyznany po raz pierwszy w historii kobiecie. Jest nią pochodząca z Iranu 37-letnia Maryam Mirzakhani, profesorka Uniwersytetu Stanforda.
iranka
Mirzakhani nagrodzono za badania „dynamiki i geometrii powierzchni Riemanna oraz przestrzeni moduli na tych powierzchniach”.
Powierzchnie Riemanna to w uproszczeniu wszelkie dwuwymiarowe zakrzywione i gładkie powierzchnie znane z naszego codziennego doświadczenia, m.in. zwykła sfera, opona (czyli torus, jakby powiedział matematyk), czy też precel.

Mirzakhani urodziła się w Teheranie i jako dziewczynka chciała być pisarką. Jak opowiadała magazynowi „Quanta”, wyobrażała sobie często przygody superbohaterki, supermana w spódnicy, która dokonuje wielkich rzeczy.

Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza Mirzakhani w 1994 roku, zdobyła złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej (po raz pierwszy w irańskim zespole była wtedy dziewczyna), w kolejnym roku też miała złoto  zdobywając maksymalną liczbę punktów.
Po tym sukcesie zdecydowała się na ścieżkę naukową. Po ukończonych studiach na Politechnice w Teheranie zrobiła doktorat w Harvardzie.

Więcej o samej nagrodzie i nagrodzonej na serwisie Gazety Wyborczej.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to