TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

,,Matematyczny Nobel” przyznany kobiecie po raz pierwszy.

Matematyczny Nobel, czyli Medal Fieldsa  – najwyższe wyróżnienie w dziedzinie matematyki,  został przyznany po raz pierwszy w historii kobiecie. Jest nią pochodząca z Iranu 37-letnia Maryam Mirzakhani, profesorka Uniwersytetu Stanforda.
iranka
Mirzakhani nagrodzono za badania „dynamiki i geometrii powierzchni Riemanna oraz przestrzeni moduli na tych powierzchniach”.
Powierzchnie Riemanna to w uproszczeniu wszelkie dwuwymiarowe zakrzywione i gładkie powierzchnie znane z naszego codziennego doświadczenia, m.in. zwykła sfera, opona (czyli torus, jakby powiedział matematyk), czy też precel.

Mirzakhani urodziła się w Teheranie i jako dziewczynka chciała być pisarką. Jak opowiadała magazynowi „Quanta”, wyobrażała sobie często przygody superbohaterki, supermana w spódnicy, która dokonuje wielkich rzeczy.

Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza Mirzakhani w 1994 roku, zdobyła złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej (po raz pierwszy w irańskim zespole była wtedy dziewczyna), w kolejnym roku też miała złoto  zdobywając maksymalną liczbę punktów.
Po tym sukcesie zdecydowała się na ścieżkę naukową. Po ukończonych studiach na Politechnice w Teheranie zrobiła doktorat w Harvardzie.

Więcej o samej nagrodzie i nagrodzonej na serwisie Gazety Wyborczej.

Udostępnij

Ostatnie wpisy