TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

„Dobrze jest żyć adekwatnie do wieku” I Meryl Streep przeznacza własne pieniądze na walkę z dyskryminacją.

Dyskusje na temat braku ról filmowych dla kobiet powyżej 40 roku życia rozgorzały na początku tego roku, gdy aktor Russell Crowe wysunął pogląd, że role dla aktorek kończą się po osiągnięciu pewnego wieku. Według niego powodem ma być niechęć kobiet do grania ról w ich przedziale wiekowym i zaproponował Meryl Streep jako wzór aktorki do naśladowania. Pytana o komentarz Crowe’a, Streep stwierdziła: „Zgadzam się z nim. Dobrze jest żyć adekwatnie do wieku, w którym jesteś.”

Ale najwyraźniej Streep uważa również, że można zrobić więcej dla starszych kobiet w Hollywood, ponieważ aktorka wykorzystała własne pieniądze, aby pomóc sfinansować warsztaty dla scenarzystek po 40, które mają być prowadzone przez New York Women in Film and Television oraz IRIS czyli stowarzyszenie kobiet filmowczyń. To wsparcie nikogo nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, takie jak jej entuzjastyczna reakcja na oskarową wypowiedź Patrici Arquette lub przyjecie roli walczącej o prawa kobiet do głosowania Emmeline Pankhurst, w nadchodzącym filmie Suffragette.

553424e26f26d9cb486a9647_meryl1-1424663074

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Kobiet w Telewizji i Filmie, odsetek kobiet „za kamerą” rzeczywiście spada. Kobiety stanowią tylko 7 procent reżyserów/ek, 11 procent scenarzystów/ek i 18 procent redaktorów/ek wśród najwięcej zarabiających filmów w ciągu ostatnich 17 lat. Badania wykazały również, że w 2013 roku kobiece postacie stanowiły tylko 15 procent głównych bohaterów/ek i 30 procent wszystkich wypowiadających się postaci w  100 najbardziej dochodowych filmach.

Nowy warsztat, wspierany przez Streep, ma dać tym 11stu procentom scenarzystek wsparcie, inspirację i opiekę mentorską.

Jak finansowany przez Streep warsztat dla scenarzystek po 40 ma walczyć z ageizmem i seksizmem w Hollywood? Cóż, zwiększenie udziału  słabo reprezentowanych grup (a kobiety powyżej 40 to tylko jedna z wielu takich grup) jest możliwe tylko, gdy Hollywood wpuści za kamerę kogoś spoza grupy białych i  heteroseksualnych mężczyzn. Można przypuszczać, że uczestniczki Writers Lab nie będą się ograniczać do pisania scenariuszy skoncentrowanych na kobietach. Ale warto zauważyć, że kobieca perspektywa może nie tylko potencjalnie zaoferować więcej ról dla kobiet po 40, ale również zmienić ustalone schematy jaka powinna być kobieta po 40 w filmie.

Streep może zgodzić się  z Crowem, że „Dobrze jest żyć adekwatnie do wieku, w którym jesteś.”, ale sama ma 65 lat i nieustannie przesuwa granice słowa adekwatnie. Podczas nagrywania nadchodzącego do kin Ricki and Flash zagrała tak ostrą solówkę na gitarze, że jej palce zaczęły krwawić. Hmm… nie brzmi jak typowa rola dla 65-latki, prawda?

W tym roku, finansowane przez Meryl Streep, Writers Lab akceptuje zgłoszenia od 1 maja do 1 czerwca, a osiem nagrodzonych pisarek zostanie ogłoszonych 1 sierpnia. Do dzieła!

 

Opracowała: Julia Maciocha
Źródło i zdjęcia: www.vanityfair.com/hollywood/2015/04/meryl-streep-combat-ageism-sexism-screenwriting-lab

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to