Mizoginia została oficjalnie uznana w Wielkiej Brytanii za przestępstwo z nienawiści

Mizoginia została oficjalnie uznana w Wielkiej Brytanii za przestępstwo z nienawiści 

Źródła: The Guardian oraz Dazed Digital

Źródło zdjęcia: Dazed Digital

1181535

Do tej pory pod pojęciem przestępstwo z nienawiści rozumiano każdą formę ataków ze względu na rasę, pochodzenie, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność i tożsamość płciową. Teraz także niechciane zaloty wraz z gwizdami i słownymi zaczepkami zostały włączone do tej kategorii. Oznacza to, że wszystkie przypadki męskiego molestowania kobiet m.in. denerwujące zagadywanie czy nachalny podryw, mogą być od teraz zgłaszane oraz rozpatrywane i karane przez policję.

Ruch, który wykonała policja w Nottinghamshire ma na celu wyeliminowanie seksistowskich zachowań z przestrzeni publicznej. Na tym etapie jest to pierwsze miasto w kraju wdrażającą nowe zasady. Według nowych wytycznych “przestępstwo mizogini“ to przestępstwo umotywowane męskimi uprzedzeniami w stosunku do kobiet.

„Cieszę się, że jesteśmy liderem w przeciwdziałaniu mizoginii we wszystkich jej przejawach” stwierdziła szefowa policji Constable Sue Fish dla The Guardian. “To bardzo ważny aspekt prowadzonej przez nas pracy przeciwko przestępstwom z nienawiści w ogóle, który pozwoli Nottinghamshire stać się bezpieczniejszym miejscem. Kobiety na każdym kroku spotykają się z zaczepkami, seksizmem. To upokarzające, niepokojące i nie do przyjęcia. Każde przestępstwo podyktowane uprzedzeniem w stosunku do kobiet i seksistowskie zachowania będą karane. Apelujemy do kobiet, aby nie obawiały się zgłaszania tego typu incydentów, bo jest to łamanie prawa” – podkreśliła policjantka.

Rachel Krys, współzarządzająca the End Violence Against Women Coalition zaznaczyła, że nowa polityka będzie miała ogromy wpływ na bezpieczeństwo kobiet. “Dzięki temu będzie można rozpoznać obszary w regionie, na których takie przestępstwa zdarzają się częściej. Brytyjska policja podaje, że 85% kobiet w wieku 18-24 doświadczyło niechcianych zaczepek w przestrzeni publicznej, a 45%  doświadczyło niechcianych kontaktów seksualnych.”

 

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

Korekta: Klaudia Głowacz


8 komentarzy

  1. Informacja nieprecyzyjna. Tytuł sugeruje, że zostało przyjęte nowe, obowiązujące w całym państwie prawo. A później okazuje się, że to tylko policja w małym mieście została pouczona, że ma reagować na końskie zaloty.

  2. coś z tą definicją to za daleko nie pojadą – jeśli przystojniak zagwiżdze ku jakiejs lali z entuzjazmu a nie z uprzedzenia to już się na mizoginię nie zakwalifikuje – takie były intencje?

  3. Szkoda, że problem jest tak duży, że trzeba to egzekwować prawnie, ale może przybysze z innych kręgów kulturowych zrozumieją, że kobiety w Europie to nie przedmioty…

    1. Szkoda, że to zjawisko nie dotyczy tylko przybyszy z innych kręgów kulturowych, na rodzimym podwórku też notorycznie się to przecież zdarza.

  4. A jak bedzie w drugą strone to pewnie “zasłużył/świnia/i tak nic nie poczuje”?
    Hipokryzja kobieca też powinna być karana jak nienawiść

  5. Albo ja jestem z marsa albo komuś sie popier…a terminologia. Mizoginizm jest wtedy gdy się nienawidzi kobiet, seksizm jest wtedy gdy się kobiety sprowadza do roli obiektu seksualnego. A to są całkiem różne sprawy , bo seksista może być facetem który kobiety kocha do obłędu tak mocno że widać tylko jego zainteresowanie seksualne , ale po zaspokojeniu seksualnym możliwe są normalne relacje z partnerką. Mizogin nienawidzi kobiet we wszystkich aspektach życia. To jest spora różnica.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *