TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Nigeria zakazała okaleczania żeńskich narządów płcowych!

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan podpisał ustawę uznającą okaleczanie żeńskich narządów płciowych (FGM) za przestępstwo!

Prezydent JE Goodluck Jonathan podpisał ustawę przeciwko przemocy, która penalizuje okaleczania kobiecych narządów płciowych (ang. FGM- female genital mutilation). Dodatkowo, przegłosowany w maju w nigeryjskim parlamencie dokument zakazuje opuszczania małżonki lub małżonka, dzieci lub innych bliskich, jeśli ci nie mają środków do życia, a także znęcania się oraz innych szkodliwych praktyk wywodzących się z tradycji.

Szacuje się, że w ten sposób zostało okaleczonych 19.9 milionów Nigeryjek. Ten akt jest nie tylko bardzo ważnym krokiem dla Nigerii. Eksperci wyrażają również nadzieję, że ta decyzja będzie miała efekt falowy, który obejmie 26 innych krajów afrykańskich, gdzie nadal panuje przyzwolenie na FGM.

„Nigeria, ze względu na liczbę ludności, ma jeden z najwyższych wskaźników okaleczania żeńskich narządów płciowych na świecie” twierdzi J. Peter Pham, dyrektor Centrum Afryki w Atlantic Council. Dlatego decyzja prezydenta Goodlucka wysyła „mocny sygnał nie tylko w Nigerii, ale w całej Afryce”

Szacuje się, że ponad 125 mln dziewczynek i kobiet na całym świecie zostało poddanych jednej z form okaleczania żeńskich narządów płciowych.(UNICEF)

 

Źródło:  www.viralwomen.com, New York Times
Tłumaczenie i opracowanie: Julia Maciocha & KU

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to