TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Nowy koszaliński program antyprzemocowy uwzględnia perspektywę płci!


koszalinTo dzięki działaniom organizacji skupionych w Antyprzemocowej Sieci Kobiet koordynowanej przez Feminotekę i realizujących przez ostatnie półtora roku projekt o tej samej nazwie – w koszalińskim programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2016-2020 znalazły się zapisy uwzględniające kwestie dotyczące przemocy wobec kobiet! Koszalińską organizacją, która zabiegała o to, by zmiany te weszły do programu jest  Fundacja Edukacja – Równość – Aktywność – Dialog – ERA DIALOGU.

Z przeprowadzonego w 2015 roku w ramach projektu Antyprzemocowa Sieć Kobiet monitoringu ponad 300 lokalnych programów antyprzemocwych wynikało m.in., że ponad 90% z  nich nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci; w ponad połowie analizowanych programów nie było zawartej  informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety. Tylko w jednym z analizowanych programów znalazł się zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet z próbą wyjaśnienia tego zjawiska. Tylko w jednym  z badanych programów można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć połączoną z danymi statystycznymi z podziałem na płeć i przywołaniem specjalistycznych analiz. Brakowało także działań skierowanych do kobiet – grupy najbardziej narażonej na przemoc i najczęściej jej doświadczającej, a także współpracy z organizacjami specjalizującymi się w działaniach skierowanych  do kobiet i równościowych.

W ramach projektu w całej Polsce organizowałyśmy debaty, by przekonać decydentów do tego, by perspektywa płci została uwzględniona w lokalnych programach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ponieważ takie działania są  bardziej skuteczne.

Oto pierwsze efekty naszych działań! Koszaliński program uwzględnił wiele z przygotowanych rekomendacji.

Oto najważniejsze informacje zawarte w programie uwzględniające rekomendacje Antyprzemocowej Sieci Kobiet:

  • W lokalnej diagnozie zjawiska przemocy w rodzinie zauważono, że „90% osób doznających przemocy to kobiety, a blisko 90% osób stosujących przemoc – to mężczyźni”. W programie zawarto także deklarację, że „program nie wyklucza żadnej płci, jednakże ilość działań skierowana do konkretnej płci wynikać będzie wprost ze skali problemu”. Program zakłada m.in. promowanie postaw równościowych w odniesieniu do kobiet i mężczyzn
  • W dokumentach prawnych, na których opiera się przygotowany czteroletni program uwzględniono Konwencję Rady Europy o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy Domowej ratyfikowanej przez Polskę w 2015 roku, a także  Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet z 1979 roku,  Deklarację o Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ONZ z 1993 roku, Rekomendacje Rady Europy 1450 (2000) dotycząca przemocy wobec kobiet w Europie, Rekomendacje Komitetu Ministrów Rady Europy Rec. (2002)5 w sprawie ochrony kobiet przed przemocą z 30 kwietnia 2002 roku,
  • W opisie czynników mających wpływ na przemoc w rodzinie uwzględniono normy społeczne i kulturowe. W programie czytamy „Przez wieki istniało silne społeczne przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec najbliższych, w szczególności wobec kobiet i dzieci. Niestety nadal w wielu środowiskach to zjawisko znajduje odzwierciedlenie w obyczajach – przekonaniach związanych z rolą mężczyzny w rodzinie („pan i władca”), a także społecznej akceptacji stosowania kar cielesnych. Ma to związek z wciąż funkcjonującymi stereotypami dotyczącymi zachowania kobiet i mężczyzn, ich roli w rodzinie oraz roli w społeczeństwie.
  • Rozdział 3. Programu nosi tytuł „Przemoc a płeć”, w którym zostało opisane zjawisko przemocy wobec kobiet i podkreślono, że kobiety są grupą najbardziej narażoną na przemoc i najczęściej jej doznającą.
  • Wszelkie dane statystyczne uwzględniają zmienną „płeć” – tak osób doznających przemocy jak i sprawców.
  • W zaplanowanych działaniach przewidziano konkretne działania uwzględniające kobiety:
    – współpracę instytucji i służb zaangażowanych  w przeciwdziałanie przemocy  w rodzinie z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w działaniach skierowanych  do kobiet i równościowych
    – Realizację zajęć edukacyjnych oraz organizowanie  i prowadzenie spotkań grup terapeutycznych i wsparcia  dla kobiet dotkniętych  lub zagrożonych przemocą  w rodzinie.

TU: WYNIKI MONITORINGU PROGRAMÓW PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE Z PERSPEKTYWY PŁCI (prezentacja PowerPoint)

TU: REKOMENDACJE ANTYPRZEMOCOWEJ SIECI KOBIET WYNIKAJĄCE Z MONITORINGU (plik pdf)

ASK to inicjatywa kilkudziesięciu kobiet z całej Polski, organizatorek akcji One Billion Rising/ Nazywam się Miliard Poland. W 2015 roku przeprowadziłyśmy analizę niemal 400 lokalnych programów antyprzemocowych z perspektywy płci, organizowałyśmy debaty, szkolenia, konferencje i akcje, zabiegając o to, by rekomendacje wynikające z monitoringu, zostały uwzględnione w lokalnych programach antyprzemocowych, by perspektywa płci oraz problem przemocy wobec kobiet został włączony do lokalnych działań po to, by lepiej przeciwdziałać zjawisku przemocy. 

Chcesz dołączyć do ASK? Kliknij TUTAJ

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to