TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

OECD: Mniej niż jedna na 20 dziewcząt bierze pod uwagę karierę zawodową związaną z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką

Według najnowszego badania Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) przeprowadzonego w ramach  Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) niechęć dziewcząt do nauk ścisłych wynika nie tyle z „wrodzonych różnic”, ale ze stereotypów płci wpojonych przez społeczeństwo, szkołę i rodzinę.

Zdaniem sekretarza generalnego OECD Angela Gurri, różnice miedzy chłopcami  i dziewczętami wynikają bardziej z ich odmiennego podejścia do nauki, zachowania w szkole czy sposobu spędzania wolnego czasu. Co więcej, wiążą się też z poziomem przekonania co do własnych możliwości jako uczennic/uczniów.

Jak wynika z raportu 6 na 10 uczniów z niskimi wynikami w czytaniu, matematyce i przedmiotach ścisłych to chłopcy. Jednocześnie jest o wiele bardziej prawdopodobne, by w przyszłości to mężczyźni a nie kobiety studiowali przedmioty wymagające znajomości tych zagadnień. Według OECD mniej niż jedna na 20 dziewcząt bierze pod uwagę karierę zawodową związaną z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką. 

Dodatkowo, we wszystkich badanych krajach rodzice oczekiwali, że ich synowie, a nie córki, znajdą pracę w dziedzinach związanych z nowoczesnymi technologiami, naukami ścisłymi lub inżynierią, nawet jeśli i synowie, i córki posiadają podobne możliwości opanowania tych przedmiotów.

 

Cały raport można znaleźć na stronie OECD: www.oecd.org/pisa/keyfindings/pisa-2012-results-gender.htm

Źródło: PAP

Informację przygotowała i opracowała Karolina – wolontariuszka Feminoteki.

loga

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to