TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Ovarian psycos: feministyczna brygada z Los Angeles

Brygada feministyczna z Los Angeles kręci się po mieście nocą na rowerach. Składająca się z Latynosek grupa, przemierza miejskie ulice, by upomnieć się o sprawiedliwość społeczną i odzyskać swoje prawa.

ovarian_psycos_mouvement_feministe_de_femmes_latinas_a_los_angeles
Źródło: http://www.marieclaire.fr

Same o sobie mówią chórem: Mamy jajniki tak wielkie, że nie potrzebujemy jaj. Jedną noc w miesiącu, Latynoski z Los Angeles wprowadzają w życie swe feministyczne ideały, organizując Luna Rides. Po zmroku, te bezpośrednie spadkobierczynie ruchów feministycznych i chicanos z lat 60. i 70., zawiązują bandany i wsiadają na rowery w mieście zdominowanym przez białych mężczyzn. Nie straszne im nawet tzw. no go zone wschodniego Los Angeles, obszaru owianego niechlubną sławą przemocy wobec kobiet. Wspólnota daje im siłę do przeprowadzania walki o  swoje ideały z determinacją i siłą.

Kim są Ovarian Psycos?

Ovarian Psycos są czymś więcej niż tylko grupą oburzonych Latynosek. Ovarian Psycos to prawdziwa społeczność, która powstała by wspierać samoafirmację kobiet, w odpowiedzi na rzeczywiste i specyficzne problemy kobiet. Darzą się wspólnym wsparciem i zaufaniem, pomagają sobie wzajemnie i dzielą się siłą, wystarczającą, by stawić czoło nocy i upomnieć się o swoje prawa. Razem przeciwstawiają się niesprawiedliwości, obojętności wobec gwałtów, wszechobecnej w ich dzielnicach przemocy  i kobietobójstwa.

Odwaga dziewczyn odcisnęła się też na innych umysłach. Ich drapieżność zachęciła do utworzenia podobnych manifestacji na rowerach, w sześciu innych miastach Ameryki Północnej: w Chicago, Atlancie, Nowym Jorku, Oakland i Toronto.

Ovas, jak same mówią o sobie, stały się ostatnio tematem filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Kate Trumbull-LaValle i Joannę Sokolowski. Możemy zobaczyć na nim założycielkę ruchu Ovarian Psycos, Xelę de la X: samotną matkę, poszukującą równowagi pomiędzy życiem aktywistki, i wychowywaniem dziewięcioletniej córki. Kobiety, która otworzyła wielu drzwi do walecznego świata, który tworzy z siłą i nadzieją.

Źródłohttp://www.marieclaire.fr

Autorka:  Katia Fache

Tłumaczenie: Ewa Świtlak

link do teaserahttps://vimeo.com/158100366

Korekta: Anna Hoss

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to