TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Patrzę na: islam

Patrzę na: islam to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Przegląd jest próbą ukazania, za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury ale przede wszystkim ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostek z ich lękami, marzeniami, problemami i sukcesami.

Prorok, film otwarcia najważniejszego festiwalu animacji na świecie w Annecy, otworzy również przegląd Patrzę na: islam w warszawskim kinie Muranów (19 września, godz. 11.00). Pełnometrażowa animacja (nie tylko dla dzieci) według kultowego dzieła pochodzącego z Libanu amerykańskiego poety Kahlila Gibrana została wyreżyserowana przez Rogera Allersa, twórcę Króla Lwa. Jako producentka i głos jednej z głównych bohaterek, Kamili, udzieliła się Salma Hayek. Na uwagę zasługują przepiękne interludia ilustrujące zagadnienia poruszane przez tytułowego Proroka (Liam Neeson), stworzone przez gwiazdy światowej animacji, m.in. Polaka Michała Sochę, Joanna Sfara (autora komiksu Kot Rabina), Paula i Gaëtana Brizzich(Zaczarowana, Tarzan, Dzwonnik z Notre Dame) oraz muzyka skomponowana przez Gabriela Yareda (Angielski pacjent) w wykonaniu m.in. Damiena Rice’a i Yo Yo Ma. Film zostanie wyświetlony w wersji z lektorem. Polecany dla dzieci powyżej 7 roku życia. Po pokazie zapraszamy na warsztaty dla dzieci w foyer kina.

Proroka będzie można obejrzeć również w Białymstoku – Kino Forum, 27 września (niedziela), godz. 11.00, Lublinie – Centrum Kultury Lublin, 3 października (sobota), godz. 11.00) i Łomży – Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, 11 października (niedziela), godz. 11.00).
Kolejnym filmem będzie Sztuka i rewolucja, reżyseria Marco Wilms. Film dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. arabskiej wiosny, poprzez upadek Muhammada Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r., aż do upadku Hosniego Mubaraka. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość. Tu można obejrzeć galerię prac z egipskich ulic. Na warszawski pokaz zapraszamy do klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29) we wtorek 22 września o godz. 20.00.

W Warszawie pokaz filmu poprzedzi debata na temat „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie” (państwomiasto, 22 września – wtorek, godz. 18.30).

W Białymstoku (Kino Forum, 27 września – niedziela, godz. 19.00), Lublinie (Centrum Kultury Lublin, 4 października – niedziela, godz. 19.00) i Łomży (Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, 11 października – niedziela, godz. 18.00) bezpośrednio po filmie Sztuka i rewolucja odbędą się debaty na temat „Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.

unnamed (2)W środę 23 września o godz 19.00 zapraszamy do kina Muranów na film otwarcia,Pieśni bez ojczyzny w reżyserii Ayata Najafiego. Pieśni bez ojczyzny to dokument brata (Ayata Najafiego) o siostrze, kompozytorce Sarze Najafi, która, pomimo panującego w Iranie zakazu występów solowych kobiet, usiłuje zorganizować koncert z udziałem artystek irańskich i francuskich. Film jest przejmującym zapisem walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się.

Reżyser filmu, Ayat Najafi będzie gościem pokazów i debat pod tytułem „Kobieta w islamie” w Warszawie (Kino Muranów, 23 września – środa, pokaz filmu o godz. 19.00, debata o godz. 20.40) i Białymstoku (Kino Forum, 24 września – czwartek, pokaz filmu o godz. 18.00, debata o godz. 19.40).

Po przeniesieniu pokazów do Białegostoku, w piątek 25 września o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie film Przestrzeń miłości, w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Na przedmieściach Teheranu funkcjonują małe fabryki, zatrudniając nielegalnie afgańskich uchodźców. Mieszkają oni wraz ze swoimi rodzinami w starych kontenerach, pobliskich szałasach lub slumsach. Pomimo tych nieprzyjaznych warunków, pomiędzy dwójką młodych mieszkańców tego miejsca rodzi się uczucie. Bezpośrednio po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z gośćmi na temat „Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”.

W Białymstoku odbędzie się śniadanie filmowe w klubokawiarni Zmiana Klimatu, podczas którego będzie można spróbować przysmaków z krajów muzułmańskich oraz obejrzeć zestaw filmów krótkometrażowych:
Messi z Bagdadu, reż. Sahim Omar Kalifa
Parvaneh, reż. Talkhon Hamzavi
Dzień w Raju, reż. Assal Ghawami
Dziecko, reż. Ali Asgari
Simorgh, reż. Meghdad Asadi Lari

Serię filmów krótkometrażowych zaprezentujemy również w Lublinie (Klubokawiarnia Kawka, sobota, 3 października) i Łomży (Herbaciarnia Pikoteria, sobota, 10 października).

zczegółowe informacje na temat przeglądu, dokładny program wszystkich pokazów i wydarzeń dostępny na stronie patrzena.pl oraz na profilu na Facebookuwww.facebook.com/PatrzeNaIslam

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu – wolny!

Projekt będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Projekt jest finansowany z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Organizatorem przeglądu jest fundacja Przestrzeń Wspólna | przestrzenwspolna.pl

Patroni medialni:

MaleMenKino4lomza.plGazeta Wyborcza BiałystokGazeta Wyborcza Lublin,Polskie Radio BiałystokPolskie Radio LublinTVP Białystok\

***

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to

Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie

FUNDACJA FEMINOTEKA wspiera kobiety po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej. Wiemy, że pierwszy kontakt z nami może wymagać odwagi, dlatego zapewniamy, że gdy do nas zadzwonisz,