• Polski
 • Українська
 • Wesprzyj nas
  Bezpieczne wyjście

  888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00, sb.-ndz. 10:00-16:00

  888 88 33 88
  Telefon przeciwprzemocowy
  bezpieczne wyjście
  11 czerwca, 2023

  Domagamy się zmiany definicji gwałtu

  Udostępnij:

  Podpisz

  8 marca 2023 miną dwa lata odkąd Klub Lewica złożył projekt zmiany definicji gwałtu. Fundacja Feminoteka w ramach akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising wraz z kilkudziesięcioma grupami z całej Polski od 2019 roku domaga się tej zmiany! Ale projekt utknął w marszałkowskiej zamrażarce. Domagaj się wraz z nami wprowadzenia zmian!

  Treść petycji

  Szanowna Pani Marszałek Sejmu Elżbieta Witek,

  Pani Marszałek, piszemy do Pani, licząc na solidarność z kobietami, które w Polsce wciąż doznają straszliwej krzywdy, raz ze strony gwałciciela, i drugi raz ze strony polskiego wymiaru sprawiedliwości. Brak w polskim prawie przepisu uznającego za gwałt relację seksualną bez wyraźnej zgody, godzi w podstawowe prawa człowieka ofiar przemocy seksualnej. Powoduje, że wyroki za gwałt zapadają w zawieszeniu, a kobiety obwinia się za to, co się stało, podważa się ich zeznania.

  Obowiązujące w Polsce prawo w praktyce uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc. Ta definicja wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w stałych związkach. A także wtedy, gdy osoba nie mogła z innych powodów odmówić współżycia (na przykład dlatego, że spała albo była nieprzytomna). Badania, ekspertyzy i opinie pokazują, że to kobiety, które doświadczyły gwałtu, ponoszą konsekwencje zdarzenia, są obwiniane za gwałt. A gwałciciele pozostają bezkarni.

  Zdecydowana większość kobiet (92%!!!) nie szuka sprawiedliwości, bo boją się zgłosić gwałt na policję czy do prokuratury, bo, wstydzą się i boją tego, jak zostaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości potraktowane.Najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40%). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13% gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60% w zawieszeniu!

  Polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

  Dlatego zwracamy się do Pani, by projekt zmiany definicji przestępstwa zgwałcenia

  (Druk sejmowy nr 1091, złożony w marcu 2021 roku) wyciągnęła Pani z tzw. zamrażarki i umożliwiła dalsze prace nad nim.

  Prosimy o to w imieniu tysięcy zgwałconych kobiet, które nie mogą lub boją się dochodzić swoich praw! Mamy nadzieję, że zależy Pani na ich losie.

  Podpisz petycję   Petycję podpisało

   3

   osób

   Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych. Przetwarzamy je na podstawie obowiązujących przepisów prawa (m.in. Rozporządzenia UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016).

   Podpisy pod petycją zbiera fundacja Feminoteka. Podane informacje będą używane wyłącznie do celów związanych z petycją. Podpisując petycję, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z postanowieniami Polityki Prywatności.

   Dlaczego to takie ważne?

   1 na 3 Polki

   doświadczyła próby gwałtu

    

   1 na 5 Polek

   została zgwałcona

    

   9 na 10 Polek

   doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy
   przemocy seksualnej

    

   92 proc. ofiar gwałtu

   Nie zgłosiło go policji! Ze wstydu i lęku przed tym, jak zostaną potraktowane.

   Polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

   O jakie zmiany w definicji chodzi?

   W obecnym prawie:

   li_alert-circle

   Obowiązujący przepis art. 197 & 1. w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego „przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem”.

   li_alert-circle

   Obecnie kara za gwałt wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

   li_alert-circle

   Paragraf 2. mówi, że jeśli sprawca doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

   li_alert-circle

   Nazwa rozdziału w Kodeksie karnym brzmi „Przestępstwa przeciw wolności seksualnej i obyczajności”

   Po zmianie:

   li_check-circle-2

   Po zmianie przepis w kodeksie stanowiłby, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego „bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody przez tę osobę”.

   li_check-circle-2

   Chcemy, by kara za gwałt wynosiła „od 3 lat” pozbawienia wolności.

   li_check-circle-2

   Obowiązujący przepis art. 197 & 1. w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego „przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem”.

   li_check-circle-2

   Chcemy, by nazwa rozdziału w Kodeksie karnym brzmiała „Przestępstwa przeciwko wolności i autonomii seksualnej”

   Walczymy o zmiany

   Coraz więcej krajów zmienia swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany, bo pomagają kobietom z doświadczeniem gwałtu dochodzić swoich praw. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak w takiej sytuacji mogła powiedzieć „tak” lub odmówić czy się bronić?

   Czym jest zgoda na kontakty intymne?

   Seks jest fajny wtedy, kiedy obie strony czerpią z niego przyjemność i wyrażają zgodę na wszystkie intymne aktywności. Nie ma znaczenia, czy znacie się krótko, czy jesteście w długoletnim związku, czy małżeństwie.

   Milczenie nie jest zgodą. Nie masz pewności? Po prostu zapytaj! Gwałt jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Często pozostawia głębokie ślady w psychice osób, które jej doświadczyły. doświadczyły.

   Najważniejsze cechy zgody:

   Dobrowolność – Angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.

   Zmienność – Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.

   Świadomość – Wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna.

   Entuzjazm – Jeśli odpowiedź na propozycję na seks nie brzmi „TAK!”(wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody.

   Aktualność – Wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Zgoda na jeden akt nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.

   Zobacz podobne

   Bądź z nami na
   bieżąco!

   Zapisz się do newslettera!
   [mc4wp_form id=122]

   Fundacja Feminoteka
   03-982 Warszawa
   ul. Konrada Guderskiego 3/96

   695 223 184
   [email protected]

   KRS 0000242885
   NIP: 521-33-699-15
   REGON: 140308264

   ING BSK S.A.
   68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

   © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl