TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Pierwszy skandynawski meczet prowadzony wyłącznie przez kobiety!

Pierwszy skandynawski meczet prowadzony wyłącznie przez kobiety!

Źródło tekstu i zdjęć: New York Times – Women In The World

Otwarcie pierwszego w Skandynawii kobiecego meczetu, prowadzonego przez dwie imamki [przyp. red. przełożone w meczecie] miało miejsce w Kopenhadze pod koniec sierpnia. Ponad 60 kobiet uczestniczyło w inaugurującej piątkowej modlitwie odprawionej przez Sherine Khankan i Salihe Marie Fetteh.

Khankan odśpiewała “adhan”(wezwanie do modlitwy), a Fetteh wygłosiła “khutbah“ (kazanie) dotyczące pozycji kobiet i islamu we współczesnym świecie. Podczas modlitwy zobaczyć można było rzędy kobiety klęczących i dotykających swoimi czołami podłogi. Stanowiło to wyjątkowy widok, gdyż zazwyczaj muzułmańskie kobiety zachęcane są do praktykowania religii w zaciszu domowym lub w małych i szczelnie odseparowanych od reszty częściach meczetu.

Meczet Mariam rozpoczął swoją działalność nieoficjalnie już w lutym i od tego czasu udzielił 5 ślubów (włączając te międzywyznaniowe oraz dla rozwodników). Świątynna karta ślubów charakteryzuje się 4 zasadami: brak uznania dla poligamii, kobieta ma prawo do rozwodu, małżeństwo może zostać rozwiązane jeśli jedna ze stron w związku dopuści się psychicznej lub fizycznej przemocy oraz w przypadku rozwodu kobieta ma równe prawa do opieki nad dziećmi. Jednym z głównych celów meczetu jest zakwestionowanie patriarchalnych struktur w instytucjach religijnych.
Meczet rzucił także wyzwanie patriarchalnej interpretacji Koranu i promuje progresywne islamskie wartości. Mimo że plany Khankan co do zostania imamką spotkały się z pewnym oporem ze strony najbliższych, to nie pochodziły ze strony rodziców. “Mój tata jest ikoną feminizmu. Gdyby nie on, nie mówiłabym teraz o kobiecych imamkach. To on zaszczepił we mnie przekonanie, że mogę być kimkolwiek chce”. Ojciec Khankan jest syryjskim opozycjonistą, który przybył do Danii po tym jak był więziony i torturowany przez państwowy reżim.

“Reprezentujemy współczesny, uduchowiony islam” – opowiada o swojej inicjatywie Khankan. “Staramy się stworzyć alternatywny głos bez wykluczenia kogokolwiek. Chcemy by Mariam stało się miejscem, do którego każdy może przyjść i gdzie możemy razem rozkwitnąć. To co odbywa się w meczecie wychodzi poza jego mury i wpływa na społeczeństwo.”

skandynawskie 2

 

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

Korekta: Klaudia Głowacz

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to