Pigułka “po” będzie bez recepty. Także w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej będą dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty – podaje wyborcza.pl. Dotyczy to również Polski. – Jako państwo nie mamy nic do gadania. Jesteśmy członkiem Unii i musimy się do tego dostosować – mówi nam rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk.

Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio, informując o decyzji w sprawie dostępności antykoncepcji awaryjnej w krajach Unii, zastrzegł, że “kraje członkowskie nadal mogą ograniczyć dostępność leku poprzez wymaganie recepty”.

Jednak Ministerstwo Zdrowia poinformowało Wyborczą.pl , że Komisja nie zostawiła furtki dla krajów, których władze nie chcą zwiększyć dostępności leku. – To jest decyzja bezwarunkowa. Komisja Europejska o tym zdecydowała i jako państwo nie mamy nic do gadania. Jesteśmy członkiem Unii i musimy się do tego dostosować – potwierdził nam rzecznik MZ Krzysztof Bąk.

Bezpieczne i skuteczne

Decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła na podstawie rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być “stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty”.

Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin. “Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność” – oceniła.

Dostępne w większości krajów UE

ellaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został on dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Źródło: TOK FM


Komentarz

  1. pytanie: kiedy będzie można kupić taką tabletkę w aptece już bez recepty? jutro? za kilka dni (ile?).
    bo na razie wiceminister mówi tylko, że czekają jeszcze na jakieś ekspertyzy czy coś, ale nikt nie podaje konkretnej daty.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *