TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Południowoazjatyckie społeczeństwa matriarchalne

Zdjęcia matriarchalnych społeczności pokazują, jak na świecie wygląda równość płci. W tych południowoazjatyckich plemionach to kobiety dzierżą władzę.

Źródło

Autorka: Maddie Crum

Pewna siebie dziewczynka pozuje do zdjęcia, trzymając rękę na biodrze. Ma delikatny kwiat we włosach, znajduje się w tle fotografii, ale w jej obecności można zauważyć coś władczego. Wygląda ona, jak na swój wiek, na poważną i pewną siebie – tam, gdzie żyje, bycie dziewczynką nie wydaje się umniejszać jej wiary w siebie.

Zdjęcie wykonano w Badjao (Malezja). Przedstawia jedną z czterech południowowschodnich azjatyckich społeczności, które Pierre de Vallombreuse uwiecznił w ramach projektu fotograficznego. Celem przedwsięwzięcia było przedstawienie społeczności, w których równość płci jest już na porządku dziennym, albo jest na bardziej zaawansowanym etapie niż na Zachodzie.

Fotograf skupia się w szczególności na społeczności Khasi, matrylinearnej i matrylokalnej kulturze północnowschodnich Indii, gdzie dzieci co do zasady noszą nazwisko mamy, a spadek jest przekazywany córkom; na społeczności Palawan, niezhierarchizowanej wspólnocie na Filipinach, gdzie równość mężczyzn i kobiet ma rodowód historyczny; na społeczności Mosuo w południowozachodnich Chinach, które charakteryzuje różnorodność form matriarchatu i patrymonialnej hierarchii; oraz egalitarne i libertariańskie grupy z Badjao.

Te tubylcze społeczności są fotografowane przez Vallombrehuse od trzydziestu lat. Jako że fotograf był Sekretarzem Generalnym Stowarzyszenia Antropologii i Fotografii na Uniwersytecie Paris Diderot, jego praca ma również wydźwięk antropologiczny. Przedstawione zdjecia są zatem czymś więcej niż obrazem równości płci; Pierre de Vallombreuse wziął pod lupę także tradycje każdej z kultur.

Według fotografa, to, co zaobserwował podczas swojej pracy, jest obiecujące dla przyszłości Zachodu — a także społeczności będących obecnie pod wpływem globalizacji. W notce prasowej, dotyczącej najnowszej książki i wystawy artysty, Arthaud Publishing napisało: W rzeczy samej, niektóre kultury, wydaje się, są pod wpływem odwrotnej tendencji: kobiety zajmują centralne miejsce podwalin społecznych i duchowych, zachowując lub domagając się równości płci i wzajemnego szacunku. Istnieją modele społeczeństwa, gdzie o pozycję kobiet nie trzeba walczyć.

Autor zdjęć: Pierre de Vallombreuse

Tłumaczenie: Agnieszka Wojtczyk

Korekta: Anna Hoss

560c2bf31b00002f00dfdfbb

560c2bf31900002f00fded3e

560c2bf31900002f00fded3f

560c2bf61900003000fded40

560c313e1800002a00831602

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to