TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Popieramy ustawę o uzgodnieniu płci!

12049038_10153168495840665_2004625724_nZapraszamy Was do uważnego przeczytania wywiadu Magdy Wielgołaskiej z wiceprezeską fundacji Trans-Fuzja, Lalką Podobińską. Ten wywiad to jednocześnie apel do naszych czytelniczek i czytelników do aktywnego przyłączenia się do wsparcia ustawy o uzgodnieniu płci. Zostało nam niewiele czasu na to, żeby prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą.

 

Magda Wielgołaska: Jesteśmy właśnie po spotkaniu organizacji LGBT z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – Adamem Bodnarem. Jednym z palących w tym momencie problemów jest kwestia ustawy o uzgodnieniu płci. Na jakim etapie jest teraz ustawa?

Lalka Podobińska: Ustawa przeszła przez Sejm i jest uchwalona. To pierwsza ustawa w Polsce dotycząca społeczności LGBT, która przeszła przez Sejm. Jak wiemy, wszystkie inne ustawy do tej pory albo były odrzucane, albo na jakimś etapie zatrzymywały się. Ta ostatecznie została podpisana przez posłów i w tej chwili czeka na podpis prezydenta.

 

M.W.: Ile czasu pozostało do tego, żeby prezydent złożył swój podpis pod ustawą?

L.P.: Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. Niezwykle ważne jest to, że tak naprawdę zostało już bardzo niewiele czasu i nasze działania są w tym momencie wzmożone. Ustawa została uchwalona przez Sejm dziesiątego września.

 

M.W.: Jakie kroki do tej pory zostały podjęte, żeby przyspieszyć proces ostatecznego podpisania ustawy?

L.P.: To co do tej pory zrobiliśmy, to Posłanka Grodzka napisała list do prezydenta z prośbą o spotkanie, na którym pojawi się z Ewą Hołuszko i  obie będą chciały wyjaśnić ewentualne wątpliwości, które prezydent może mieć i które mogą niestety skutkować tym, że ustawa nie uzyska jego poparcia. W mediach pojawiły się nieprawdziwe i krzywdzące informacje dotyczące treści i znaczenia ustawy. Posłanka Grodzka chciałaby przy pomocy Ewy Hołuszko dokonać koniecznego sprostowania. Prezydent do tej pory nie odpowiedział pozytywnie na propozycje spotkania. Rozumiemy, że to jest dla niego taki czas, w którym dużo podróżuje i jest zajęty. W przyszłym tygodniu planujemy wysłać do prezydenta list otwarty, który przekażemy mediom. W liście wyjaśnimy wątpliwości, które mogą powstawać w wyniku szumu medialnego, list oczywiście będzie również apelem o podpisanie się pod ustawą.

 

M.W.: Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił jak niezwykle istotna jest rola przekazu medialnego i fakt,że aktywizacja osób mających wpływ na szeroko pojętą opinię publiczną jest w takiej sytuacji jednym z najskuteczniejszych narzędzi. Na spotkaniu, po którym jesteśmy, padły głosy, że najlepszym remedium na złe zaklęcie rzucone na ustawę jest szukanie wsparcia u osób rozpoznawalnych zarówno po prawej i po lewej stronie. Takich osób, które ustawę i jej istotność rozumieją i mogłyby zmienić w jakimkolwiek stopniu opinie społeczną, a także być może mieć wpływ na zdanie prezydenta.

L.P.: Tak, to byłoby bardzo dobre gdybyśmy mogli w tej sytuacji liczyć na organizacje i media niekoniecznie wyłącznie lewicowe. Na spotkaniu padła propozycja, żeby szukać wsparcia w takich miejscach jak na przykład wydawnictwo Znak. Zależy nam bardzo na tym, żeby pojawiły się opinie z różnych środowisk, między innymi opinie od osób znanych, celebrytów i celebrytek, którzy wypowiedzieliby się za tą ustawą. Doskonale wszyscy wiemy jak duży wpływ mają takie wypowiedzi na społeczeństwo, jak bardzo potrafią zmienić sposób myślenia, jak skłaniają do refleksji. Byłoby cudownie, gdyby nie tylko organizacje LGBT poparły nasz apel – apel środowiska osób transpłciowych, dla których ta ustawa jest niezwykle ważna.

M.W.: To jest apel niecierpiący zwłoki, działanie jest potrzebne teraz.

L.P.: To jest potrzebne jak najszybciej. Ja sama nie tracę nadziei i wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się doprowadzić do podpisania ustawy i zmiany na lepsze w życiu ogromnej liczby ludzi.

 

To co możemy zrobić w tym momencie to głośne i stanowcze poparcie ustawy. Jeśli jeszcze nie wiesz co dokładnie się w niej znajduje, to poświęć chwilę na zapoznanie się z jej treścią, którą znajdziesz tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/1469_u/$file/1469_u.pdf

Opowiedz o tej kwestii innym, udostępnij informacje na swoim profilu na portalu społecznościowym. Działajmy razem, póki jeszcze mamy czas.

 

Lalka Podobińska – doktor nauk farmaceutycznych. Od wielu lat jest zaangażowana w działania i kampanie społeczne związane ze środowiskiem LGBT. Jest współzałożycielką i wiceprezeską fundacji Trans-Fuzja. Sprawuje także funkcję dyrektorki biura poselskiego Anny Grodzkiej.

Magda Wielgołaska – aktywistka lesbijska i feministyczna związana z trójmiejską organizacją LGBT – Tolerado, wolontariuszka Feminoteki, koordynatorka projektu lgbtinthegame.com .

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to