TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

POZNAŃ: Debata o podręcznikach bez dyskryminacji

Fundacja Feminoteka, Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu wraz z zespołem badawczym oraz organizacjami partnerskimi projektu „Gender w Podręcznikach” zapraszają na debatę ekspercką

Podręczniki bez uprzedzeń i dyskryminacji. Projektowanie zmian

29 lutego 2016, godz. 11.00 -15.00
Sala XVII Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1. Poznań

okladka na wwwPrzyczynkiem do dyskusji w eksperckim gronie będą wyniki badań opublikowanych w raporcie „Gender w podręcznikach” pod red. I. Chmury-Rutkowskiej, M. Dudy, M. Mazurek i A. Sołtysiak-Łuczak.

Projekt zrealizowany był  przez niemal 100 osobowy interdyscyplinarny zespół badaczek i badaczy. W efekcie analizą objęto 227 czyli 25% podręczników dopuszczonych przez MEN w 2013 roku do użytku szkolnego i przeznaczonych do kształcenia ogólnego w zakresie 28 przedmiotów, na wszystkich poziomach w różnych typach szkół. Analizie jakościowej poddana została również treść nowej podstawy programowej oraz dokumenty prawne dotyczące problematyki stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią w edukacji szkolnej.

11.00 – 11.30 OTWARCIE DEBATY I PRZYWITANIE GOŚCI

Dr Marta Mazurek – Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości

Joanna Piotrowska – Fundacja Feminoteka

11.30 – 12.30 PREZENTACJA RAPORTU „GENDER W PODRĘCZNIKACH”. WYNIKI BADAŃ I REKOMENDACJE – Dr Iwona Chmura-Rutkowska, Dr Maciej Duda

12:30 – 14:30 DEBATA EKSPERCKA NA TEMAT: Kto i w jaki sposób może wpływać na zmianę w podręcznikach w kierunku równościowej edukacji? Jaką przyjąć strategię działania w celu włączania do podstaw programowych i podręczników idei i treści dotyczących równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji?

Prof. Małgorzata Fuszara – Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania w latach 2014-2015 (Uniwersytet Warszawski)

Dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania w latach 2011-2014 (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech – badaczka i ekspertka projektu Gender w Podręcznikach (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Dr Violetta Kopińska – badaczka i ekspertka projektu Gender w Podręcznikach (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Dr Joanna Dec-Pietrowska – badaczka i ekspertka projektu Gender w Podręcznikach (Uniwersytet Zielonogórski)

Elżbieta Walkowiak – Wielkopolska Kurator Oświaty w latach 2009-2015

Przedstawiciel/ka Ministerstwa Edukacji Narodowej

Prowadzenie: Aleksandra Sołtysiak-Łuczak

 

CYKL DEBAT I WARSZTATÓW DLA PROFESJONALISTEK I PROFESJONALISTÓW NA TEMAT STEREOTYPÓW organizowany jest przez Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Fundacją Feminoteka oraz grupą Głosy Przeciwko Przemocy w ramach projektu „Kobiety i mężczyźni, chłopcy i dziewczęta RAZEM przeciw stereotypom płciowym” programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

banernorweskie_batory

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to