TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

POZNAŃ: Latający Regał Feministyczny o „Pochodzeiu kobiety” Elaine Morgan

pochodzeniekobiety

Stowarzyszenie Konsola zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Regał feministyczny”. Rozmowa dotyczyć będzie książka Elaine Morgan „Pochodzenie kobiety”. Gościnią spotkania będzie Małgorzata Danicka-Kosut – tłumaczka książki, miłośniczka Elaine Morgan.

13.04. 2014, godz. 17.00, Klub/księgarnia Zemsta, ul. Fredry 5/3a, Poznań.

„Wydana po raz pierwszy w 1972 roku, książka Elaine Morgan „Pochodzenie kobiety” jest dziś zarówno pozycją klasyczną, jak nieledwie zapomnianą. W swoim czasie wywołała skandal na miarę pracy Darwina. Tytuł książki nawiązywał do darwinowskiego The Descent of Man, wydanego równo 100 lat wcześniej. Zapowiadał feministyczną zmianę perspektywy w spojrzeniu na ewolucję człowieka. Jednak główną sensacją było przywrócenie do życia i popularyzacja hipotezy Sir Alistera Hardy’ego: że człowiek ewoluował w środowisku wodnym, o czym świadczy wiele przystosowań fizjologicznych, które decydują o jaskrawej różnicy między nami i naszymi najbliższymi ewolucyjnie krewnymi, małpami człekokształtnymi.

W lekki, dowcipny sposób książka przytacza przekonujące „wodne” odpowiedzi na pytania, z którymi nie radzi sobie klasyczna teoria „sawannowa” ewolucji człowieka:
Dlaczego chodzimy na dwóch nogach?
Dlaczego nie mamy sierści?
Dlaczego mamy nos?
Dlaczego mówimy?
I – last but not least – dlaczego mamy piersi?

Dzisiaj pogląd, że człowiek przez jakiś czas ewoluował w środowisku mniej lub bardziej mokrym („przybrzeżnym”) jest przyjęty przez znaczną część paleoantropologów.

Poprzez szczególne spojrzenie na ewolucję naszych przodków – „od strony kądzieli” – Pochodzenie kobiety wpisało się również w Drugą Falę feminizmu.

Na rynku polskim, w czasach, kiedy słowa „feminizm” i „ewolucja” budzą skrajne emocje, sytuacja może się powtórzyć: książka Morgan wpisze się w najgorętsze dyskusje w kraju.” [http://www.anadiomene.pl/]

Więcej informacji o książce: www.anadiomene.pl

Książka dostępna w Księgarni Feminoteki: Pochodzenie kobiety

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to