TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

POZNAŃ: Latający Regał Feministyczny o „Pochodzeiu kobiety” Elaine Morgan

pochodzeniekobiety

Stowarzyszenie Konsola zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Regał feministyczny”. Rozmowa dotyczyć będzie książka Elaine Morgan „Pochodzenie kobiety”. Gościnią spotkania będzie Małgorzata Danicka-Kosut – tłumaczka książki, miłośniczka Elaine Morgan.

13.04. 2014, godz. 17.00, Klub/księgarnia Zemsta, ul. Fredry 5/3a, Poznań.

„Wydana po raz pierwszy w 1972 roku, książka Elaine Morgan „Pochodzenie kobiety” jest dziś zarówno pozycją klasyczną, jak nieledwie zapomnianą. W swoim czasie wywołała skandal na miarę pracy Darwina. Tytuł książki nawiązywał do darwinowskiego The Descent of Man, wydanego równo 100 lat wcześniej. Zapowiadał feministyczną zmianę perspektywy w spojrzeniu na ewolucję człowieka. Jednak główną sensacją było przywrócenie do życia i popularyzacja hipotezy Sir Alistera Hardy’ego: że człowiek ewoluował w środowisku wodnym, o czym świadczy wiele przystosowań fizjologicznych, które decydują o jaskrawej różnicy między nami i naszymi najbliższymi ewolucyjnie krewnymi, małpami człekokształtnymi.

W lekki, dowcipny sposób książka przytacza przekonujące „wodne” odpowiedzi na pytania, z którymi nie radzi sobie klasyczna teoria „sawannowa” ewolucji człowieka:
Dlaczego chodzimy na dwóch nogach?
Dlaczego nie mamy sierści?
Dlaczego mamy nos?
Dlaczego mówimy?
I – last but not least – dlaczego mamy piersi?

Dzisiaj pogląd, że człowiek przez jakiś czas ewoluował w środowisku mniej lub bardziej mokrym („przybrzeżnym”) jest przyjęty przez znaczną część paleoantropologów.

Poprzez szczególne spojrzenie na ewolucję naszych przodków – „od strony kądzieli” – Pochodzenie kobiety wpisało się również w Drugą Falę feminizmu.

Na rynku polskim, w czasach, kiedy słowa „feminizm” i „ewolucja” budzą skrajne emocje, sytuacja może się powtórzyć: książka Morgan wpisze się w najgorętsze dyskusje w kraju.” [http://www.anadiomene.pl/]

Więcej informacji o książce: www.anadiomene.pl

Książka dostępna w Księgarni Feminoteki: Pochodzenie kobiety

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Ginekolożki, zapraszamy Was do współpracy!

Fundacja Feminoteka, od 18 lat pomagająca kobietom po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej, uruchamia w Warszawie pierwsze centrum kryzysowe dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Chcemy, żeby