TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Prawa kobiet na czerwonym dywanie?

Jako komentarz do niedzielnej gali Oscarowej hiszpańskie El Mundo podsumowuje sytuację kobiet w show-businessie i skupia się na głosach sprzeciwu, które dały się słyszeć w trakcie uroczystości.

screenshot-vine.co 2015-02-23 12-39-56

Kobiety amerykańskiego kina  zrzeszają się pod wspólnym hashtagiem #askhermore i wymagają, żeby zadawane im pytania dotyczyły czegoś więcej, niż makijaż i sukienki. Patricia Arquette, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „Boyhood”, zrobiła użytek ze swoich pięciu minut sławy, żeby wygłosić przemówienie na temat równości płci. „Już czas, żeby wszyscy podatnicy w Stanach Zjednoczonych zażądali równych płac w swoim kraju…” (i reszcie świata – należałoby dodać).

W tegorocznym starciu, o Oscary ubiegały się 44 aktorki. Według statystyk przeprowadzonych przez Uniwersytet w San Diego, tylko 12% ról głównych bohaterów w najbardziej kasowych filmach 2014 roku przypadło kobietom. Zdaniem badaczy tegoroczne role powtórzyły wiele stereotypów i w dalszym ciągu dyskryminowały aktorki ze względu na wiek. Jeśli chodzi o udział kobiet w produkcji amerykańskich hitów, średnia oscyluje w okolicach 17%.

Zainteresowanie El Mundo kwestią różnicy płac wśród amerykańskich aktorek wpisuje się w sytuację rynkową samej Hiszpanii. 16 lutego opublikowano wyniki raportu ogłoszonego przez syndykat UGT (Powszechny Związek Robotników: Unión General de Trabajadores), według którego różnica hiszpańskich płac między mężczyznami i kobietami (na niekorzyść tych ostatnich) wynosi 24%. Jest to najgorszy wynik od pięciu lat.

Meryl Streep i Jennifer Lopez wyrażają poparcie dla Arquette w sprawie równych płac dla kobiet.

 

Źródło: Elmundo , Vine i Expansion  

Informację przygotowała i opracowała wolontariuszka Feminoteki: Ola Gocławska – doktorantka UW, iberystka, aktualny zakres badań: gender i tożsamość w literaturze krajów hiszpańskojęzycznych

Relacja powstała w ramach programu wolontariackiego Feminoteki.

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to