TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Projekt badawczy ,,Gender w podręcznikach” partnerem w projekcie!

Fundacja Feminoteka, Głosy Przeciw Przemocy  i Grupa Badawcza “Gender w podręcznikach” realizują wspólny projekt “Kobiety i mężczyźni, chłopcy i dziewczęta RAZEM przeciw stereotypom płciowym”. 

 

 

LOGO Gender PROJEKT

Kim jest Grupa Badawcza ,,Gender w podręcznikach”?

,,Gender w podręcznikach” to interdyscyplinarny zespół, który tworzą badaczki i badacze, reprezentujący różne dziedziny nauki, ośrodki naukowe i edukacyjne w Polsce. Do projektu zaproszeni są również nauczycielki i nauczyciele, studentki i studenci.

Jaki robi ,,Gender w podręcznikach”?

Rekonstruuje i krytycznie analizuje zawartości polskich podręczników oraz treści podstaw programowych pod kątem prezentowanych i promowanych w nich wzorców i idei dotyczących kobiecości, męskości oraz relacji miedzy dziewczynkami/kobietami i chłopcami/mężczyznami.

Jakimi problemami badawczymi się zajmuje? 

– Czy i jakiej treści stereotypy związane z płcią występują w podręcznikach?

– Na ile zawarte w podręcznikach treści i ilustracje promują wielostronny rozwój zarówno dziewczynek, jak i chłopców?

– W jakim zakresie rzeczywista różnorodność dotycząca ciała, cech psychicznych, ról społecznych oraz zawodów realnie żyjących kobiet i mężczyzn, znajduje odzwierciedlenie w podręcznikach?

– W jakim stopniu treści podręczników nasycone są koncepcjami tradycyjnego podziału ról i sfer funkcjonowania społecznego kobiet i mężczyzn?

– Z jakimi innymi cechami powiązane są i krzyżują się stereotypy związane z płcią (wiek, pochodzenie etniczne, (niepełno)sprawność, itp.)

Jaki jest zakres badań?

Analizie poddane zostaną wszystkie podręczniki dopuszczone do użytku szkolnego i przeznaczone do kształcenia ogólnego w zakresie wszystkich przedmiotów, na wszystkich poziomach w różnych typach szkół, zgodnie z nową podstawą programową.

 

Więcej o działaniach ,,Gender w podręcznikach” na stronie i facebooku.

logo batory

 

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla demokracji finansowanego z funduszy EOG .

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to