TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Protest przeciwko podatkowi na produkty higieny intymnej: krwawe fontanny w Szwajcarii

Protest przeciwko podatkowi na produkty higieny intymnej: krwawe fontanny w Szwajcarii

Źródła tekstu i zdjęć: Independent, RT, 20 Minutes

 

graham

 

 

Szwajcarskie feministki zabarwiły na krwistoczerwony kolor wodę w 13 miejskich fontannach w Zurichu. Chciały w ten sposób zaprotestować przeciwko podatkowi na produkty higieny intymnej.
W Szwajcarii podatek na tampony i podpaski wynosi 8 proc., czyli tyle samo co dla produktów luksusowych w przeciwieństwie do 2,5 proc. podatku nałożonego na większości przedmiotów codziennego użytku, takich jak artykuły spożywcze.
Celem akcji #happytobleed zaplanowanej i przeprowadzonej przez działaczki z grupy Aktivistin.CH było także przełamanie społecznego tabu jakie otacza menstruację i skłonienie do dyskusji na temat postaw wobec kobiecego ciała. Rzeczniczka grupy, Carmen Schoder powiedziała: „Ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na różny sposób opodatkowania produktów w sklepach, ale także na uświadomienie społeczeństwa, że miesiączka jest naturalną częścią kobiecej biologii. W ramach Aktivistin.CH walczymy o prawo każdej osoby do samostanowienia o swojej seksualności.”
W oświadczeniu na stronie internetowej grupy można przeczytać: „Ludzie wciąż nie mówią otwarcie o okresie – pracownica open space nigdy nie poprosiłaby głośno koleżanki o tampon. ”
Miejskie władze potępiły wyczyn feministek twierdząc, że woda w miejskich fontannach przeznaczona jest dla dobra mieszkańców, a nie do celów politycznych. Rzecznik miasta, Hans Gonella podkreślił wielokrotnie, że gdyby pompy w fontannach zostały uszkodzone miasto wytoczy proces przeciwko grupie.

 

Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to