TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Przebudzenie Wielkiej Babci

olbrzymkaW ten weekend miliony odwiedzą w Genewie spektakl francuskiej grupy Royal de Luxe. Ten spektakl pt. „Saga Olbrzymki” już się właściwie zaczął. Kilkumetrowa figura starszej kobiety od paru dni śpi  w wielkiej hali na gigantycznym łóżku, co dziesięć minut oddycha. Niedługo wstanie i pójdzie na miasto, najpierw na wózeczku, potem z laską. Podczas spaceru będzie opowiadała swoje historie. Następnie spotka się na mieście z „małą olbrzymką”, również spacerującą po ulicach.

Spektakl Royal de Luxe, gdziekolwiek się nie pojawi, wywołuje sensacje. W Nantes ludzie krzyczeli i szaleli, jak Babcia wsiadła na statek 200 tysięcy ludzi żegnało ja na brzegu, powiewało chusteczkami i płakało. Co tu się stało? Skąd te emocje?

Trupa teatralna Royal de Luxe, poruszająca ogromne figury, jest znana na całym świecie i wszędzie odnosi ogromne sukcesy. W Santiago de Chile jej występy zgromadziły kolo 2.5 milionów ludzi. W Genewie oczekiwany jest milion. Dyrektor teatru genewskiego powiedział: „Te figury budzą coś, co w nas jest głęboko ukryte. Dają nam doświadczenie mistyczne, które już straciliśmy w naszej codziennej rzeczywistości”.

Widziałam w Barcelonie święta z wielkimi figurami. Te tradycje podzielają również Francuzi. Jakby odzywały się mity celtyckie (i praceltyckie) o Wielkiej Babci, Olbrzymce, która kiedyś stworzyła świat, góry i rzeki, bo jej kamienie z fartucha wypadły, czy zachciało jej się siusiać 🙂 Która do tej pory jest obecna w krajobrazie.

Tekst: na podstawie artykułu „Riesen verzaubern Genf” napisał Anna Kohli, autorka książki „Trzy kolory Boginii”, autorka bloga „babaryba”, mieszka w Szwajcarii.

Zdjęcie: Gordon Joly, Flickr

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to