TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Recenzja „Prawdziwej historii Ireny Sendlerowej” Anny Mieszkowskiej – Agata Skowrońska

sendlerowaPrawdziwa historia Ireny Sendlerowej

Autorka: Anna Mieszkowska

Marginesy, 2014

 

 

Wiele mówi się o kryzysie autorytetu. Zastanawiałam się, z czego to wynika? Z braku postaci godnych tytułu autorytetu czy może z modnego ostatnio przeświadczenia, że każdy powinien sam siebie kreować, według tego co czuje i co dla niego jest wygodne? Każdy niech sam odpowie sobie na to pytanie, ja Wam mogę tylko powiedzieć, że w Polsce na pewno nie brakuje autorytetów.

O jednej z nich, Irenie Sendlerowej przeczytałam w jej biografii pod tytułem „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej” autorstwa Anny Mieszkowskiej. Jest to bohaterka, a nawet używając języka komiksu – superheroine najczarniejszych czasów w jakich przyszło do tej pory żyć Polakom i innym mieszkańcom naszego kraju, zwłaszcza Żydom. W dobie okrutnych masowych mordów, nienawiści i niemożliwego do wyobrażenia okrucieństwa, Irena Sendlerowa wykazała się wielkim sercem i jeszcze większą odwagą. W jej biografii możemy przeczytać, że w czasach okupacji niemieckiej zajmowała się ratowaniem dzieci żydowskich z rąk ich katów nazistów. Codziennie razem ze swoimi współpracownikami ryzykowała życie aby nieść pomoc innym.

Biografia bardzo wyczerpująco opisuje całe życie Ireny Sendlerowej, uzupełniając ważne informacje licznymi fotografiami oraz odbitkami dokumentów. W tym wydaniu dodany jest wywiad z córką wielkiej bohaterki, która opowiada także o ciemnych stronach bycia tak zaangażowaną społeczniczką, jaką była jej matka. Autorka świetnie prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały książki, lecz cały czas pozostaje w cieniu, przytaczając obszerne cytaty ze wspomnień bohaterki pozwalając samej Sendlerowej opowiedzieć swoją historię. A jest to historia bardzo wzruszająca i przejmująca oraz jednocześnie budująca wiarę w człowieka. Podczas jej czytania myślałam sobie, jak bardzo trzeba kochać drugiego człowieka, żeby codziennie narażać swoje życie dla niego, a nawet być o krok od kary śmierci, ponieważ Irena Sendlerowa miała zostać rozstrzelana na Pawiaku.

Gorąco polecam lekturę tej książki, gdyż opowiada ona prawdziwą historię o kobiecie z krwi i kości, która wykazała się prawdziwą odwagą i wielką dobrocią w czasach, gdy ludzie zapomnieli znaczenia tych słów. I niech nikt nie mówi, że brakuje nam autorytetów, wystarczy sięgnąć do naszej historii.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to