TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Relacja z konferencji prasowej z udziałem Jacksona Katza

Jackson Katz, amerykański działacz antyprzemocowy, znany m.in. jako autor książki „Paradoks Macho” i współtwórca filmu „Maska twardziela”, zawitał do Warszawy. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Feminoteki opowiedział o swojej działalności. O godzinie 20.00 wygłosi wykład w auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej.

12233490_1080492005303857_962162039_n

Jackson Katz przedstawił swoją działalność jako element ruchu mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet. Bazuje on na osiągnięciach ruchu kobiecego, który wyznaczył standardy i przyczynił się do poprawy sytuacji milionów kobiet i mężczyzn doznających przemocy na tle płciowym. Mężczyźni, do których docieramy, zachowywali dotąd postawę pasywną albo wręcz wrogą wobec działalności antyprzemocowej. Ze swoim przekazem Katz dociera do szkół, uniwersytetów, klubów sportowych i do żołnierzy. W pracy trenera, dziennikarza i naukowca skupia się na pracy z mężczyznami. Swoją działalnością kreuje nową postawę wobec problemu przemocy wobec kobiet, w tym gwałtów. Przekonuje, że jest to przede wszystkim problem męski, bowiem to mężczyźni są w większości przypadków osobami stosującymi przemoc. Bez zmiany postaw mężczyzn skala przemocy wobec kobiet nie ulegnie znaczącemu zmniejszeniu.

Dzisiejszy wykład będzie poświęcony wpływowi działalności środowisk kobiecych na życie mężczyzn. Oczywistością jest stwierdzenie, że z dokonań ruchu feministycznego korzystają kobiety. Dzięki mówieniu o przemocy i wypracowywaniu skutecznych metod prewencyjnych ogranicza się skalę przemocy w rodzinie, której ofiarami są najczęściej kobiety i dzieci (w tym chłopcy). Otwarte mówienie o problemie przemocy seksualnej i rozwijanie systemu wsparcia dla osób, które jej doznały poprawia również położenie mężczyzn, którzy doznali przemocy (najczęściej od innych mężczyzn). Nieprawdziwe jest zatem twierdzenie, że kobiety walczące z przemocą w rodzinie czy przemocą seksualną działają przeciwko mężczyznom.

Męscy przywódcy – religijni, polityczni, przedsiębiorcy czy nauczyciele – powinni bardziej zdecydowanie zabierać głos w sprawach dotyczących przemocy. Mężczyzna, który jest przywódcą ma wręcz obowiązek odnoszenia się do tych problemów. Jeżeli tego nie robi, nie jest dobrym liderem. Jackson Katz zadeklarował, że jest w stanie powtórzyć te słowa w pokoju pełnym mężczyzn oraz w rozmowach z liderami religijnymi i politycznymi.

Zapytany o zmianę postaw w amerykańskim społeczeństwie stwierdził, iż nie ma tutaj jednoznacznych dowodów naukowych. Pojawiają się natomiast pozytywne precedensy. Na antenie stacji ESPN jeden z bardziej zasłużonych amerykańskich futbolistów skrytykował właściciela klubu Dallas Cowboys za pobłażliwe podejście do gwiazdy klubu znanej ze stosowania przemocy wobec swojej partnerki. Dwie dekady temu taka sytuacja nie mogła by zaistnieć – przemoc w rodzinie traktowano wówczas jako sprawę prywatną. Aktualnie programy antyprzemocowe wdrażane są w największych amerykańskich instytucjach. Nie jest to już domeną środowisk feministycznych – trudno uznać za takową np. amerykańską armię.

Jackson Katz został również zapytany o funkcjonujący w polskich dyskusjach wizerunek mężczyzn wyznania muzułmańskiego jako szczególnie podatnych na stosowanie przemocy. Odniósł się do swoich doświadczeń pracy z osobami o różnym pochodzeniu etnicznym czy przynależności religijnej. Zauważył, że w przypadku kiedy biała osoba stosuje przemoc, komentatorzy dopatrują się indywidualnych uwarunkowań takiej postawy. Jeżeli natomiast takie samo zachowanie dostrzegane jest u osoby o innym kolorze skóry, reprezentującej inne od dominującego wyznanie czy pochodzenie etniczne – akcent kładzie się na uwarunkowania kulturowe. W istocie w każdej kulturze występują schematy usprawiedliwiające lub wręcz zachęcające do stosowania przemocy. Nie jest od tego problemu wolna kultura protestanckiej Ameryki czy katolickiej Polski. Należy pamiętać o stosowaniu jednolitych standardów.

Na koniec Jackson Katz opowiedział o by-stander approach – podejściu stanowiącym podstawę jego metody pracy. Przedstawił jego znaczenie w perspektywie historycznej – dawniej prewencją antyprzemocową nazywano „dobre rady” udzielane kobietom, mające na celu nauczenie ich w jaki sposób uniknąć stania się ofiarą przemocy. W istocie jednak nie była to prewencja, a ograniczanie ryzyka. Prewencją jest działanie docierające do źródła problemu. W tym wypadku źródłem problemu są postawy występujące u mężczyzn. Kiedy zdano sobie z tego sprawę, popełniono jednak zasadniczy błąd – uczestników szkoleń dedykowanych mężczyznom traktowano jako potencjalnych sprawców, przedstawiano im nakazy i zakazy oraz konsekwencje wynikające z ich złamania. Nie nastawiało ich to pozytywnie i wywoływało reakcje obronne. Metoda MVP (Mentors in Violence Prevention) opiera się na traktowaniu mężczyzn jako potencjalnych świadków przemocy. Uczy się ich reagowania na dostrzegalne w ich otoczeniu przejawy przemocy i zachowania czy postawy, które mogą do niej doprowadzić. Nie wystarczy reagować jedynie w sytuacji ekstremalnej – kiedy dochodzi już do przemocy. Gwałty czy inne akty przemocy to czubek piramidy składającej się z postaw, zjawisk społecznych i przekonań prowadzących do sytuacji, w której poszczególne osoby decydują się na użycie przemocy.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to