TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Słyszysz przez ściany krzyki, płacz dziecka, hałasy, awanturę? Nie wiesz, jak się zachować? Odpowiadamy!

Słyszysz przez ściany krzyki, płacz dziecka, hałasy, awanturę? Nie wiesz, jak się zachować?  Zastanawiasz się czy i jak zareagować, by było to skuteczne i bezpieczne tak dla ciebie, jak i pokrzywdzonych. Odpowiadamy.

Podejmując reakcję na przemoc musisz wiedzieć trzy rzeczy:

Po pierwsze – zawsze warto reagować! Sprawca, widząc, że pokrzywdzona ma wsparcie, może poczuć się mniej pewnie i zaprzestać przemocy. Reagowanie to dla niego sygnał, że przekroczył dopuszczalne granice.

Po drugie – wzywając pomoc, dajesz sygnał, że słyszysz, co się dzieje w domu i nie pozostajesz obojętna/obojętny!

Po trzecie – interwencja policji może spowodować przerwanie przemocy, założenie Niebieskiej Karty i uruchomienie pomocowej procedury, która pomoże pokrzywdzonej.

Jak reagować?

 Bez względu na to, czy wiesz, czy też nie, u których sąsiadów jest awantura:

  • zadzwoń na policję pod 997 lub 112 albo do Niebieskiej Linii 800 120 002 i zgłoś przemoc. Wszystkie telefony są bezpłatne i czynne całą dobę!
  • Możesz powiadomić o tym ośrodek pomocy społecznej w twojej gminie. Ośrodek może wysłać pracownika, aby odwiedził rodzinę i przeprowadził wywiad środowiskowy.

Jeśli wiesz, gdzie to jest – podaj informację o lokalizacji (numer domu i mieszkania). Jeśli nie, podaj przybliżoną lokalizację. Możesz zgłosić sprawę anonimowo, nie podając swoich danych. Zawiadamiając o niepokojących obserwacjach, należy przedstawić funkcjonariuszowi jak najwięcej faktów – co słyszysz

Znasz sąsiadkę?

  • Sprawdź, czy istnieje sposób, aby skontaktować się z nią i czy wszystko u niej w porządku.
  • Możesz do niej zadzwonić, zaproponować jakiś kod – słowo, które zasygnalizuje, że potrzebuje pomocy.  Na przykład umów się z nią, że jeśli użyje w rozmowie tobą słowa „tulipany”, to będzie dla ciebie znak, że masz zawiadomić policję. Potwierdź, zadając pytanie, czy masz wezwać policję. Wtedy wystarczy, że sąsiadka odpowie twierdząco.
  • Nie rozmawiaj z partnerem/ mężem sąsiadki na ten temat, nie interweniuj bezpośrednio u niego, ponieważ może to narazić na ryzyko ją i ciebie.
  • Jeśli spotykasz sąsiadkę na klatce, w sklepie, przed blokiem – powiedz jej, że słyszysz awantury i chcesz jej pomóc. Możesz podać numer do Niebieskiej Linii 800 120 002. Jest także policyjna aplikacja „Twój Parasol”, gdzie może szybko skontaktować się z policją.
  • Jeśli jesteś na to gotowa/gotowy, podaj kontakt do siebie. Możesz też zaproponować np. opiekę nad dziećmi, kiedy ona chce iść na policję, do lekarza/szpitala, na obdukcję. Albo że przetrzymasz jej rzeczy w domu, jeśli ona zdecyduje się odejść / uciec.
  • Daj tyle pomocy, ile w tej chwili możesz. Jeśli będzie to podanie namiarów na instytucje czy organizacje, to jest jak najbardziej w porządku.  Jeśli możesz zaoferować coś więcej, pamiętaj, by nie było to ponad Twoje siły i możliwości.

! Pamiętaj

  • Osoba doświadczająca przemocy może wielokrotnie wracać do sprawcy i równie wiele razy potrzebować pomocy. Może też zaprzeczać, bronić sprawcy, szukać wymówek i uzasadnień. Kobiety doznające przemocy często wstydzą się tego, że jej doświadczają i czują się winne.
  • Nie osądzaj, nie wywieraj nacisków, nie niecierpliw się. W przemocowej relacji działają bardzo silne mechanizmy psychiczne, które osobom bez takich doświadczeń mogą się wydać zupełnie niezrozumiałe. To nie oznacza, że twoja pomoc nie jest potrzebna.
  • Próba rozwiązania przemocowej relacji może budzić w kobiecie obawę, niepewność (np. finansową), może to postrzegać jako zbyt trudne. Rolą świadka/ świadkini jest przedstawić możliwości – namiary na miejsca, gdzie udzielona zostanie pomoc, ale (o ile nie ma zagrożenia zdrowia i życia) nie naciskać, nie nalegać na podjęcie natychmiastowych kroków. To powinna być jej decyzja.

Jeśli masz wątpliwości, co zrobić:

  • zadzwoń do Feminoteki: 888 88 33 88, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00,
  • skorzystaj z aplikacji AvonAlert.pl
  • lub napisz [email protected]

Przygotowanie materiałów informacyjnych było możliwe dzięki wsparciu Avon Foundation for Women

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to