TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Spacery herstoryczne na Dzień Kobiet

Spacery herstoryczne na Dzień Kobiet

 

W najbliższy weekend 5 i 6 marca zapraszamy do Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej, w którym z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przygotowano sporo atrakcji! Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, z punktu informacji turystycznej przy Długim Targu 28/29 wyruszą spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet. Pierwszego dnia tematem przewodnim będą Gdańskie Prekursorki.

Bohaterki tej trasy były kobietami wyprzedzającymi swe epoki, wpisującymi się na kartach historii nowatorskim, wyjątkowym podejściem do roli i pozycji kobiety w społeczeństwie. Zapoczątkowały zmiany, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się oczywiste, mówi Anna Sadowska, przewodniczka w ramach projektu Metropolitanka. Podczas spaceru Śladami Gdańskich Prekursorek przedstawimy sylwetki i miejsca związane z życiem m. in. Tekli Glinieckiej – aktorki, literatki, twórczyni polskiego teatru w Gdańsku; Stanisławy Przybyszewskiej – utalentowanej dramatopisarki, krytyczki; Clary Baedeker – lekarki medycyny, reformatorki strojów gimnastycznych dla kobiet; Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej – pilotki, sędziny żużlowej.

Drugiego dnia spacerujący podążać będą trasą Działaczek Polonijnych Wolnego Miasta Gdańska. Działaczki polonijne prowadziły stowarzyszenia, organizowały opiekę charytatywno-wychowawczą, zakładały prywatne szkoły, towarzystwa sportowe. Realizowały zamierzone przez siebie cele społeczne w Gdańsku, choć mogły one skutkować przesiedleniem lub aresztowaniem, mówi Dominika Ikonnikow, przewodniczka w ramach projektu Metropolitanka. To ona podczas niedzielnego spaceru wskaże miejsca związane z m.in. Wandą Kamrowską – absolwentką elitarnego kursu juzistek, telegrafistką Poczty Polskiej; Janiną Wybicką – inspiratorką powstania gdańskiego ddziału Polskiego Czerwonego Krzyża; Heleną Żelewską – wybitną nauczycielką, pedagożką, założycielką Polskiej Misji Dworcowej, otaczającej opieką przyjeżdżające do Gdańska dziewczęta.

Liczba miejsc na oba spacery jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są adres e-mail: [email protected]. W obu przypadkach start zaplanowane na godz. 12:00 z Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej. Warto zjawić się nieco wcześniej, by zapoznać się z ofertą gdańskich upominków i gadżetów. Obowiązywać będzie rabat -10% na zakup gdańskich czekolad i pralinek firmy Bałtyk oraz porcelanę i chusty autorstwa Pani Magdy Benedy. Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Gdańska Organizacja Turystyczna

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Metropolitanka, Bałtyk, Atelier Magda Beneda

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to