TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Szkoła tolerancji.

Maks ma 21 lat i jest w ostatniej klasie technikum działającego w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. W wieku 11 lat oznajmił rodzicom, że czuje się chłopcem, chociaż biologicznie był dziewczynką.

maksPod koniec minionego roku szkolnego odważył się na szczerą rozmowę ze swoją wychowawczynią w trakcie której oznajmił, iż jest po spotkaniach z psychologiem i rozpoczyna terapię hormonalną, by zmienić płeć. „Po wakacjach na pierwszej lekcji wychowawczej nasza pani przedstawiła jedną nową dziewczynę w klasie, a potem powiedziała: » Jest jeszcze ktoś, kogo już znacie, ale chciałby się wam przedstawić na nowo «. Wtedy wstałem i powiedziałem, że właśnie zacząłem terapię, czuję się chłopakiem i będę się przemieniał fizycznie w chłopaka. Bardzo bym prosił, byście zwracali się do mnie » Maks «, bo takie imię sobie wybrałem (…). Zapanowała kompletna cisza. Trwała dłuższą chwilę, jakby czas stanął. Patrzyliśmy na siebie z wychowawczynią, myśląc co to dalej będzie. Nikt nawet nie szeptał. I w końcu jedna z koleżanek powiedziała: » Spoko, Maks, nie ma problemu «. I już. Wszyscy mnie zaakceptowali” – opowiada Maks. Wychowawczyni, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, przeprowadziła rozmowę z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami. Wszyscy zaakceptowali sytuację. Dyrektor szkoły na pytanie, czy jego szkoła jest niespotykanym w naszym kraju rajem tolerancji, odpowiada: „Nie sądzę. Dobre przyjęcie Maksa to przede wszystkim zasługa wychowawczyni. Ona przygotowała pod to grunt. Jest bardzo szanowaną i wzbudzającą zaufanie osobą. Gdy uczniowie zobaczyli, że traktuje sprawę naturalnie, poszli za nią (…).” Szkoła w Wieliczce jest niestety wyjątkiem. Ze skarg wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, iż szkoły zwykle starają się „pozbyć problemu” wysyłając takich uczniów jak Maks do specjalnych placówek dla osób zaburzonych. (KD)

 

 

Źródło: www.wyborcza.pl

Zdjęcie: www.wyborcza.pl/Agencja Gazeta

 

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w Fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to