TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Theresa Kachindamoto – urzędniczka, która uniważniła 850 dziecięcych małżeństw

Źródło: New York Times

Źródło obrazu: Twitter – Marie Claire SA

Theresa Kachindamoto to urzędniczka, która na co dzień zarządza okręgiem administracyjnym w Malawi, który zamieszkuje ok. 900 tysięcy ludzi. Jak na kobietę pochodzącą z jednego z najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw na świecie i matkę pięciorga dzieci jej kariera jest niezwykła. Co więcej, od objęcia urzędu poświęca się robieniu  jeszcze bardziej niezwykłych rzeczy, spośród których najważniejsza jest walka przeciwko małżeństwom z osobami niepełnoletnimi. W czasie swoich 13-letnich rządów Kachindamoto anulowała 850 małżeństw zawartych z niepełnoletnimi oraz przekonała 50 szefów lokalnych wspólnot do podpisania porozumienia o całkowitym zakazie dziecięcych małżeństw na obszarze całego dystryktu. Udało jej się także zorganizować finansowe wsparcie dla rodzin, aby zamiast skazywać swoje dzieci na wczesny związek małżeński posyłały je do szkoły.

Nie interesuje mnie czy to Wam się podoba czy nie. Chcę skończyć z tym procederem. – powiedziała Kachindamoto na spotkaniu z lokalnymi władzami.

Według danych ONZ, w 2012 roku w Malawi ponad połowa dziewcząt poniżej 18 lat wyszła za mąż, a jedna na osiem nie miała skończonych 15 lat. Mimo uchwalenia przez parlament narodowy zakazu zawierania małżeństw z osobami niepełnoletnimi, dzieci wciąż pobierają się w sposób nieformalny za cichą zgodą lokalnych autorytetów i na mocy prawa zwyczajowego.

Chcę powiedzieć (rodzicom – przyp. red.), że jeśli wyedukują swoje dziewczynki, będą w przyszłości mieli wszystkiego pod dostatkiem. – powiedziała podczas sesji ONZ.

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

Korekta: Maria Plucińska

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to