TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Transgenderyści w Norwegii

Na zwołanej 10  kwietnia br. konferencji prasowej Norweska Komisja Zdrowia przedstawiła swoje stanowisko wobec prawa do legalnej zmiany płci.

transgender„Norweski rząd ma niepowtarzalną szansę położenia kresu okropnym praktykom, które przez ponad trzy dekady pogwałcały fundamentalne prawa transgenderystów. Obecnie zmiana płci oznacza przejście przez długi i urągający wszelkim normom proces.” – wskazuje Patricia M. Kaatee, Policy Adviser – Amnesty International Norway. Amnesty International z nadzieją patrzy na dokonujące się w Norwegi zmiany, licząc na wprowadzenie ustaw gwarantujących poszanowanie praw transgenderystów. Przy tej okazji przypomina sprawę 65-letniej transgenderystki John Jeanette Solstad Remø, która nie mogła zalegalizować swojej nowej płci w związku z tym, iż odmówiła podporządkowania się obowiązującym w Norwegii normom. W ramach wspomnianych norm John Jeanette była zobowiązana m.in. poddać się ocenie psychiatrycznej oraz sterylizacji. W wyniku odmowy John Jeanette w dokumentach figuruje jako mężczyzna, natomiast na co dzień żyje jako stuprocentowa kobieta, co prowadzi do wielu upokarzających i poniżających sytuacji. (KD)

Źródło: www.amnesty.org

Zdjęcie: www.medicaldaily.com/shutterstock

 

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w Fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to