TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

W Zimbabwe zakazano małżeństw dzieci

Źródła: TV5 Monde oraz Mail&Guardian Women

W Zimbabwe zakazano małżeństw dzieci

20 stycznia Sąd Najwyższy Zimbabwe wydał decyzję zakazującą małżeństw osób niepełnoletnich. Zgodnie z nowymi przepisami, żadna z osób nie może wziąć ślubu na mocy prawa zwyczajowego ani jakiegokolwiek innego przed ukończeniem 18. roku życia. Orzeczenie dotyczyło sprawy wniesionej przez dwie kobiety, które w wyniku wymuszonego małżeństwa w wieku dziecięcym nie mogły kontynuować edukacji i znalazły się w sytuacji skrajnego ubóstwa. Orzeczenie zostało okrzyknięte przez działaczy na rzecz praw człowieka ,,znaczącym krokiem w kierunku zakończenia małżeństw dzieci’.
„Wyrok ten zapewnia pełną ochronę kobietom i dzieciom, które zostały ofiarami przymusowych małżeństw. Powyższa decyzja stanowi decydujący cios w wielowiekową praktykę. Teraz wszystko leży w rękach ustawodawcy. Od niego zależy jakie kary zostaną nałożone.” – stwierdził po wydaniu wyroku adwokat Tendai Biti. „To wspaniały dzień dla równości płci, praw kobiet, praw dzieci i walki z ubóstwem. Mam nadzieję, iż powyższy wyrok zachęci inne afrykańskie kraje do naśladownictwa.”
Według statystyk UNICEF-u, w związku z szybkim tempem przyrostu naturalnego, liczba dziecięcych małżeństw w Afryce może podwoić się do roku 2050. Według obliczeń Unii Afrykańskiej, każdego roku 14 mln dziewczynek jest zmuszanych do wyjścia za mąż, głównie przez swoich rodziców lub opiekunów.

Na zdjęciu dziewczyna z plemienia Pokot (Kenia) zatrzymana w czasie próby ucieczki przed przymusowym małżeństwem. (Siegfried Modola/Reuters)

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

Korekta: Anna Hoss

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to