Warszawa 13 – 19 stycznia: Przegląd filmów Kino według Marii Janion | KONKURS!

kino-wg-m-janion-front-page-001Warszawskie kino Muranów zaprasza na Przegląd filmów KINO WEDŁUG MARII JANION, dedykowany Profesor z okazji Jubileuszu 90. urodzin (24 grudnia 2016).

Na program przeglądu złoży się dziesięć filmów fabularnych – proponowana lista, zaakceptowana przez Profesor, obejmuje następujące tytuły (pełny program tutaj):

Nosferatu – symfonia grozy, reż. F. W. Murnau;

Nosferatu wampir, reż. Werner Herzog;

Pasja, reż. Stanisław Różewicz;

Gorączka, reż. Agnieszka Holland;

Zagadka Kaspera Hausera, reż. Werner Herzog;

Blaszany bębenek, reż. Volker Schloendorff;

Król Edyp, reż. Pier Paolo Pasolini; 

Danton, reż. Andrzej Wajda; 

Miłość Adeli H., reż. Francois Truffaut; 

Zmierzch bogów, reż. Luchino Visconti.

Planowany jest również pokaz dwóch filmów dokumentalnych z udziałem Marii Janion: Obłoki Marii Janion, reż. Krzysztof Bukowski oraz Bunt Janion, reż. Agnieszka Arnold.

Mamy dla was podwójne zaproszenie na każdy z seansów!

Aby zdobyć zaproszenie, wpisz w komentarzu tytuł filmu na który chcesz się wybrać, oraz krótko odpowiedz na pytanie: Skąd w moim życiu Maria Janion?

Komentarze zbieramy do północy 10.01, z osobami które otrzymają bilety skontaktujemy się 11.o1.

Komentarze są zatwierdzane ręcznie, więc nie denerwujcie się, jeśli nie ukażą się od razu.


7 komentarzy

 1. Chciałabym się wybrać na “Zmierzch bogów”.
  Maria Janion w moim życiu wzięła się z cudownej książki “Transe – Traumy – Transgresje”, w której rozmawia z Kazimierą Szczuką. Dostałam ją, gdy miałam 16 lat, wciąż mnie bardzo inspiruje!

 2. Mnie marzy się pokaz “Króla Edypa”.
  Z niesamowitymi pracami Marii Janion zetknęłam się na studiach. Jej sposób patrzenia na epokę romantyzmu zainspirował mnie na tyle, że właśnie pracuję nad pracą magisterską o inności w polskiej literaturze romantycznej na podstawie dzieł związanych z transgresją płciową.

 3. Moi najbliżsi przyjaciele to wampir, gej i Adam Mickiewicz.
  Pani profesor Janion przekonała mnie, że nie muszę się tego wstydzić.

  A jeśli można, to poproszę Passoliniego, jakżeby inaczej.

 4. Maria Janion pojawiła się w moim życiu wraz z “Kobietami i duchem inności” na początku mojej feministycznej świadomości, na studiach, jakieś 9 lat temu. Dzięki niej zobaczyłam wtedy, że lektury można czytać zupełnie inaczej, nie tylko te z okresu Romantyzmu. Z zupełnie innej perspektywy – nietuzinkowych, dzielnych kobiet. Potem były jeszcze: “Niesamowita słowiańszczyzna”, Płacz generała” i “Bohater, spisek, śmierć…”, ale to “Kobiety i duch inności” są w dziesiątce najbardziej przełomowych dla mnie książek. Jak myślę Janion, to zaraz na myśl przychodzi mi Kazimiera Szczuka – jej największa uczennica. “Transe, trumy, transgresje” to najpiękniejszy hołd, jaki mogła złożyć Mistrzyni.

  Bardzo bym chciała zobaczyć “Miłość Adeli H.”

 5. Moja przygoda z Marią Janion zaczęła się zupełnie przypadkowo, od dość chaotycznych poszukiwań bibliograficznych do doktoratu na temat demonologii w literaturze rosyjskiej. Najpierw trafiłam na “Niesamowitą Słowiańszczyznę”, potem na “Wampira”, no i się zaczęło. Jako rusycystka nie wiedziałam o jej istnieniu, nikt nam o niej nie opowiadał, nawet promotor mojej pracy – choć bardzo pomocny – o niej milczał. Dlaczego? Może jako wzorcowy katolik bał się, że Pani Profesor namąci mi w głowie tymi wszystkimi “kryzysami paradygmatu romantycznego” i innymi hasłami, podchwyconymi skwapliwie przez lewaków. Stało się, urefleksyjniłam po lekturze jej książek większość moich dotychczasowych obaw, przeczuć i oczekiwań. W dużej mierze dziś czuję się lewicującą feministką właśnie dzięki niej.

 6. Pierwszy mój kontakt z Panią profesor miał miejsce gdy byłam w liceum i byłam zafascynowana Flaubertem. Szukając materiałów na jego temat natrafiłam na jej niesamowite rozprawy na jego temat.
  Jeżeli jeszcze jest możliwość to chętnie obejrzę ‘Miłość Adeli H.’

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *