TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

WARSZAWA | 8.06 | Solidarność. Materialistyczno-feministyczna analiza sfery publicznej

feministyczny nowy materializmZapraszamy na warsztat z Dr Ewą Majewską (Institute for Cultural Inquiry, Berlin) pt. Solidarność. Materialistyczno-feministyczna analiza sfery publicznej

8 czerwca 2015 Godz. 18.00- 19.30

Miejsce: Instytut Filozofii, UW, s. 4 (d. Czytelnia Czasopism)

Opis spotkania:

Podczas seminarium chciałabym przyjrzeć się zaproponowanej przez Elżbietę Matynię interpretacji “Solidarności” jako przekształcenia sfery pulicznej i zaproponować do tej koncepcji szereg feministycznych i materialistycznych rozszerzeń. Uważam, że tylko poprzez kategorię sfery publicznej i jej późniejsze marksistowskie, feministyczne i queerowe przekształcenia, możemy analizować “Solidarność”, jak również solidarność, w sposób, który nie prowadzi do sztucznego oddzielenia tego, co społeczne, od jego politycznego sprawstwa, jak dzieje się w większości dotychczasowych analiz. Filozofia społeczna jest w moim przekonaniu najlepszym obszarem analizy tego politycznie fundamentalnego momentu polskiej historii, niemniej – żeby była aktualna i krytyczna w sensie nadanym temu określeniu przez Kanta, i potem twórczo zmodyfikowanym również przez Nietzschego – winna być też zarazem marksistowska, queerowa i feministyczna. Taka analiza może pozwolić nam na to, by z muzealnego eksponatu “Solidarność” i solidarność stały się elementami politycznej teraźniejszości.

Lektury obowiązkowe:

E. Matynia, The Lost Treasures of Solidarity, in: Social Research, Volume 69, No. 1, Spring 2001.

b. hooks, Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum, przeł. E. Majewska, Krytyka Polityczna, Warszawa, 2013, rozdz. 4.

Dodatkowo:

D. Haraway, Manifest cyborga, w: Przegląd Filozoficzno-Literacki, 1(3)2003.

E. Dussel, From Fraternity to Solidarity: Toward a Politics of Liberation, w: 'Journal of Social Philosophy”, nr (1) 38 2007, s. 73-92.

 

Dr Ewa Majewska – filozofka feministyczna. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Kultury UJ w Krakowie oraz Instytucie Filozofii US. Uczestniczyła w projektach badawczych w UC Berkeley, Uniwersytecie w Orebro, IWM w Wiedniu oraz ICI Berlin, gdzie nadal pracuje nad projektem “Chasing Europe, or on the Semi-Peripheral Publics”. Jest autorką dwóch monografii: “Feminizm jako filozofia społeczna oraz “Sztuka jako pozór?”, publikowała w: Signs, e-flux, Nowej Krytyce oraz innych czasopismach i antologiach. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci udziału w warsztatach: [email protected] Wydarzenie odbywa się w ramach programu Patterns Lectures (WUS Austria, Erste Stiftung)

 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci udziału w warsztatach: [email protected]

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Patterns Lectures (WUS Austria, Erste Stiftung)

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Ginekolożki, zapraszamy Was do współpracy!

Fundacja Feminoteka, od 18 lat pomagająca kobietom po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej, uruchamia w Warszawie pierwsze centrum kryzysowe dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Chcemy, żeby