TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA | 8.06 | Solidarność. Materialistyczno-feministyczna analiza sfery publicznej

feministyczny nowy materializmZapraszamy na warsztat z Dr Ewą Majewską (Institute for Cultural Inquiry, Berlin) pt. Solidarność. Materialistyczno-feministyczna analiza sfery publicznej

8 czerwca 2015 Godz. 18.00- 19.30

Miejsce: Instytut Filozofii, UW, s. 4 (d. Czytelnia Czasopism)

Opis spotkania:

Podczas seminarium chciałabym przyjrzeć się zaproponowanej przez Elżbietę Matynię interpretacji “Solidarności” jako przekształcenia sfery pulicznej i zaproponować do tej koncepcji szereg feministycznych i materialistycznych rozszerzeń. Uważam, że tylko poprzez kategorię sfery publicznej i jej późniejsze marksistowskie, feministyczne i queerowe przekształcenia, możemy analizować “Solidarność”, jak również solidarność, w sposób, który nie prowadzi do sztucznego oddzielenia tego, co społeczne, od jego politycznego sprawstwa, jak dzieje się w większości dotychczasowych analiz. Filozofia społeczna jest w moim przekonaniu najlepszym obszarem analizy tego politycznie fundamentalnego momentu polskiej historii, niemniej – żeby była aktualna i krytyczna w sensie nadanym temu określeniu przez Kanta, i potem twórczo zmodyfikowanym również przez Nietzschego – winna być też zarazem marksistowska, queerowa i feministyczna. Taka analiza może pozwolić nam na to, by z muzealnego eksponatu “Solidarność” i solidarność stały się elementami politycznej teraźniejszości.

Lektury obowiązkowe:

E. Matynia, The Lost Treasures of Solidarity, in: Social Research, Volume 69, No. 1, Spring 2001.

b. hooks, Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum, przeł. E. Majewska, Krytyka Polityczna, Warszawa, 2013, rozdz. 4.

Dodatkowo:

D. Haraway, Manifest cyborga, w: Przegląd Filozoficzno-Literacki, 1(3)2003.

E. Dussel, From Fraternity to Solidarity: Toward a Politics of Liberation, w: 'Journal of Social Philosophy”, nr (1) 38 2007, s. 73-92.

 

Dr Ewa Majewska – filozofka feministyczna. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Kultury UJ w Krakowie oraz Instytucie Filozofii US. Uczestniczyła w projektach badawczych w UC Berkeley, Uniwersytecie w Orebro, IWM w Wiedniu oraz ICI Berlin, gdzie nadal pracuje nad projektem “Chasing Europe, or on the Semi-Peripheral Publics”. Jest autorką dwóch monografii: “Feminizm jako filozofia społeczna oraz “Sztuka jako pozór?”, publikowała w: Signs, e-flux, Nowej Krytyce oraz innych czasopismach i antologiach. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci udziału w warsztatach: [email protected] Wydarzenie odbywa się w ramach programu Patterns Lectures (WUS Austria, Erste Stiftung)

 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci udziału w warsztatach: [email protected]

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Patterns Lectures (WUS Austria, Erste Stiftung)

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to