TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA: Akademia Feministyczna: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – monodram Danuty Borowieckiej

wojnaSpektakl oparty jest na bestsellerowej książce – reportażu pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” autorstwa białoruskiej dziennikarki i pisarki Swietłany Aleksijewicz (Wydawnictwo Czarne, 2010).

Autorka jest laureatką licznych nagród literackich, w tym za „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (m.in. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki roku 2010 oraz Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2011). Jej książki zostały przetłumaczone na 22 języki. Znana jest ze swojego niepowtarzalnego stylu nazwanego „opowieścią głosów”.

Spektakl jest inscenizacją dramatycznych wspomnień kobiet z frontu II wojny światowej i czasów rosyjskiego totalitaryzmu. Aktorka, wcielająca się w różne postaci, w intymny, a zarazem poruszający sposób oddaje osobiste przeżycia bohaterek reportażu. Osadzone są one jednak w szerszym kontekście: oskarżenia o wymazanie doświadczeń kobiet z oficjalnej narracji historycznej na temat czasów wojny. Tło monodramu stanowi rosyjska muzyka wykonywana na żywo na akordeonie oraz piosenki w przekładzie i interpretacji aktorki.

Scenariusz, wykonanie: Danuta Borowiecka
Reżyseria: Piotr Wojewódzki
Akordeon: Mateusz Wachowiak

Danuta Borowiecka: urodzona w 1945 roku aktorka dramatyczna i estradowa. Związana była z teatrem Rampa w Warszawie. Wcześniej pracowała w teatrach w Poznaniu (Teatr Nowy), we Wrocławiu (Teatr Polski) oraz Lublinie i Słupsku. Od lat tworzy spektakle i recitale w swoim Teatrze Jednej Aktorki, wśród nich: „Polka w Chicago”, „Płacz Gelsominy”, „Piosenki ze starego kina”, „Kłania się PRL”. Otrzymała nagrodę za interpretację piosenek kabaretowych we Wrocławiu, nagrodę ZAIXu w Warszawie, a także na festiwalu w Ułan Bator. Występowała ze swoim kabaretem w Kanadzie i USA.

23 kwietnia (środa), godz. 18:00, Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a, Warszawa. Bilet 20 zł do kupienia na miejscu

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to