TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA: cykl wykładów „Ciało i seksualność w Azji”

piec smakow datyAkademia Azjatycka – zapraszamy na cykl wykładów „Ciało i seksualność w Azji”

Pięć Smaków to nie tylko filmy. Od początku istnienia festiwalu, ważne jest dla nas również stworzenie właściwego do nich kontekstu, który pomaga w sposób pełniejszy zbudować wiedzę o Dalekim Wschodzie i ludziach tam żyjących.

Sekcja „Queer Azja” jest w tym roku inspiracją do refleksji nad różnicami w podejściu do ciała, płci i seksualności w różnych kulturach Azji. Aby poszerzyć ten temat, proponujemy Akademię Azjatycką – prowadzony przez specjalistów cykl wykładów, które mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji i inspiracją do dalszych poszukiwań. Gdzie kończy się wpływ tradycji, a gdzie kultury zachodniej? W jaki sposób dzisiejsze podejście do piękna, norm zachowań kształtowane jest przez religię, a w jaki przez popkulturę?

 

Program Akademii AZJATYCKIEJ:

13 XI, 15:00 Nieheteronormatywność w muzułmańskiej Azji – dr Katarzyna Górak-Sosnowska
W kulturze muzułmańskiej od czasów najdawniejszych istniało miejsce dla wzorców nieheteronormatywnych. W trakcie wykładu zostaną one przedstawione w trzech muzułmańskich kręgach kulturowych Azji – na Bliskim Wschodzie, na subkontynencie indyjskim oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

 

14 XI, 15:00 Seksualność i nagość w sztuce chińskiej – Magdalena Furmanik
Jaki stosunek do nagości posiadali Chińczycy dawniej, a jaki dziś? Co wzbudzało w nich żądze, w jaki sposób utrwalali swoje fantazje seksualne? Odpowiedzi na te pytania oraz inne związane z seksualnością mieszkańców Chin, zostaną zaprezentowane w oparciu o zachowane zabytki sztuki oraz współczesne realizacje artystyczne.

Untitled

Untitled, Cao Weihong

 

17 XI, 15:00 Homoseksualizm w konfucjańskim kręgu kulturowym: Korea, Japonia, Tajwan – dr Christoph J. Shin-Janasiak
Wykład dotyczyć będzie wielkich przemian społecznych i obyczajowych w Azji Wschodniej, gdzie problemy homoseksualizmu czy zmiany płci były długo tabuizowane i często pomijane milczeniem, także przez tamtejsze mass-media. Pierwsza dekada wieku XXI to okres przełomu i większej tolerancji w podejściu do zagadnień mniejszości LGBT w Korei, Japonii czy na Tajwanie.

 

18 XI, 16:00 Gender w Azji, gender w Europie. Transseksualizm w filmie i w rzeczywistości społecznej – panel dyskusyjny z udziałem specjalistów, organizowany we współpracy z Queer UW na Małym Dziedzińcu UW (Kampus Główny), ul. Krakowskie Przedmieście 24. Debatę poprowadzi Jej Perfekcyjność, prezeska Queer UW.
W wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej „trzecia płeć” i inne formy transgenderowej i transpłciowej identyfikacji mają swoją przestrzeń w kulturze, zarówno w jej tradycyjnych, jak i współczesnych formach. Np. w Indiach czy Nepalu wprowadzono rozwiązania legislacyjne, umożliwiające wybór płci innej niż męska i kobieca w oficjalnych dokumentach oraz chroniące osoby transgenderowe przed dyskryminacją. Dyskusja będzie dotyczyła relacji między prawem a rzeczywistością społeczną, zmian, jakie zachodzą na skutek działalności organizacji LGBTI, ale także obecności osób transpłciowych i transgenderowych w kulturze popularnej – filmie, mediach, teatrze.
W dyskusji udział wezmą zaproszeni specjaliści: dr hab Jacek Kochanowski – wykładowca Gender Studies oraz kierownik Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kim Lee – warszawska drag queen, pochodzenia wietnamsko-koreańskiego, regularnie współpracująca z organizacjami równościowymi, oraz goście z Tajlandii i Filipin: Tanwarin Sukkhapisit, reżyserka filmu „Będzie lepiej” oraz Eduardo Roy, Jr., reżyser „Metamorfozy”.

 

19 XI, 15:00 Erotyczne fetysze w japońskiej popkulturze – Jagoda Murczyńska
Fetysz, jako szczególny rodzaj seksualnego znaku / symbolu, jest stałym elementem japońskiej sztuki i popkultury – od mody po film. Co łączy tradycję wiązania ciała sznurami kinbaku z fascynacją kostiumami anime? Gdzie kompleks lolity spotyka się z fantazjami o dominatrix? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania uzupełnione zostanie licznymi filmowymi przykładami.

 

20 XI, 15:00 Święte wzory, puste kropki: tatuaż etniczny w Azji Południowo-Wschodniej – Tomasz Madej
Można odnieść wrażenie, że tatuaż przeżywa kulturowy renesans, jednak wiedza o jego pierwotnym znaczeniu i roli, jaką pełnił w społeczeństwach wydaje się być znikoma. Aby odszukać jego prawdziwe znaczenie udamy się do Azji Południowo-Wschodniej, do szamanów w archipelagu Mentawai, i mistrzów tatuażu w Tajlandii, gdzie tradycja pokrywania ciała magicznymi wzorami jest jedną z najstarszych na świecie. W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane zestawy do tatuowania z kolekcji autora.

Tatuaż

© Tomasz Madej

 

Wszystkie wykłady odbędą się w Muzeum Azji i Pacyfiku na ul. Solec 24.
Panel dyskusyjny 18 listopada zorganizowany zostanie na Uniwersytecie Warszawskim – sala 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów, Mały Dziedziniec UW (Kampus Główny), ul. Krakowskie Przedmieście 24.

Partnerami Akademii Azjatyckiej są Queer UW i Muzeum Azji i Pacyfiku. Wstęp wolny, wykłady nie będą czasowo kolidować z projekcjami festiwalowymi.

piecsmakow.pl/akademia

 

8. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów, Luna i MSN w dniach 12-20 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-27 listopada).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Sponsorzy: Asia Travel, Hong Kong ETO

Patroni medialni: FilmWeb, TVP2, CoJestGrane, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, AMS, Gazeta.pl Warszawa, Tokfm, Podróże, Kukbuk, KINO, Hiro, Aktivist, EKRANy, QUEER.pl, Feminoteka, 5kilo kultury, Trendy Kultury, IRKA, Replika, etnosystem.pl, Popmoderna, Dzika Banda, Magazyn Kulturalny, Plac Defilad, wazji.pl, Japonia-online, CSPA

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Ambasada Tajlandii, Kinoplex.pl, TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kino Muranów, Kino Luna, Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Azji i Pacyfiku, Południk Zero, Bar Prasowy, Sen Pszczoły Lof Hotel, Queer UW

 

www.piecsmakow.pl

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to