TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

WARSZAWA. Debata „Czy emancypacja może się odbyć bez reakcji na przemoc?”

Read my lipsFundacja Autonomia, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Kampania Przeciw Homofobii, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacja Trans-Fuzja zapraszają na debatę „Czy emancypacja może się odbyć się bez reakcji na przemoc?”. Termin: 23 października (czwartek), godz. 18:15 – 20:00. Miejsce: Warszawa, ul. Puławska 37 (Aktywny Dom Alternatywny, ADA).

„Już się nie boję” – tak Marcel Kuligowski, w codzienniku femisintycznym opisuje swój stosunek do reakcji Rafalalali na zachowania niedoszłego najemcy mieszkania i skrajnego narodowca Artura Zawiszy. Marcel nie jest odosobniony. ” W końcu poczułam, że ktoś zawalczył o moją godność i nie muszę nastawiać drugiego policzka”, „Dobrze zrobiła! Postawiła się temu faszyście!” – takie głosy przeważały nie tylko wśród osób LGBTQ, ale również w komentarzach w mainstremowych mediach.

Jaki wachlarz możliwych reakcji mamy do dyspozycji?
Jakie reakcje mogą przywracać poczucie sprawczości i godności?
Jakie i czy możliwe są reakcje, które je przywracają a jednocześnie nie narażają nas na większą przemoc?
Co robić w sytuacji, kiedy homofobiczna przemoc nie jest potępiana i karana, a to sprawia, że dochodzi do jej eskalacji?
Czy „przemoc rodzi przemoc”, a zasada „non violence” nie przystaje do obecnych realiów zdobywania przez grupy mniejszościowe równych praw i równego traktowania?
Co się dzieje kiedy zaczynamy używać przemocy? Czym jest przemoc? Czy kiedy używamy przemocy, nie korzystamy z narzędzi naszych opresorów? Czy faktycznie odzyskujemy „człowieczeństwo” i poczucie godności, czy też wikłamy się w relacje oparte na przemocy?

Chcemy porozmawiać o bezpośrednich reakcjach na przemoc, o strategiach biernego oporu i obywatelskiego nieposłuszeństwa,
obecnie stosowanych w Polsce metodach i strategiach, tym, jak możemy się mobilizować, żeby solidarnie reagować na homofobiczną przemoc – natychmiast po zdarzeniu, wyrażając swój sprzeciw i jednocześnie zmuszając społeczeństwo i jego instytucje do podjęcia zdecydowanych kroków.

Do dyskusji zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby zacząć stawiać opór i reagować na przemoc albo temat jest dla nich ważny i chciałyby wziąć udział w dyskusji. Bardzo liczymy także na obecność tych osób, które są gotowe podzielić się własnymi doświadczeniami w tym zakresie.

Miejsce: Warszawa, Aktywny Dom Alternatywny, czyli ADA, ul. Puławska 37
Termin: 23 października 2014, godzina: 18:15 – 20:00

Na spotkanie zapraszają:
Fundacja Autonomia
Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej
Kampania Przeciw Homofobii
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
Fundacja Trans-Fuzja

Udostępnij

Ostatnie wpisy