TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA. Debata „Czy emancypacja może się odbyć bez reakcji na przemoc?”

Read my lipsFundacja Autonomia, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Kampania Przeciw Homofobii, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacja Trans-Fuzja zapraszają na debatę „Czy emancypacja może się odbyć się bez reakcji na przemoc?”. Termin: 23 października (czwartek), godz. 18:15 – 20:00. Miejsce: Warszawa, ul. Puławska 37 (Aktywny Dom Alternatywny, ADA).

„Już się nie boję” – tak Marcel Kuligowski, w codzienniku femisintycznym opisuje swój stosunek do reakcji Rafalalali na zachowania niedoszłego najemcy mieszkania i skrajnego narodowca Artura Zawiszy. Marcel nie jest odosobniony. ” W końcu poczułam, że ktoś zawalczył o moją godność i nie muszę nastawiać drugiego policzka”, „Dobrze zrobiła! Postawiła się temu faszyście!” – takie głosy przeważały nie tylko wśród osób LGBTQ, ale również w komentarzach w mainstremowych mediach.

Jaki wachlarz możliwych reakcji mamy do dyspozycji?
Jakie reakcje mogą przywracać poczucie sprawczości i godności?
Jakie i czy możliwe są reakcje, które je przywracają a jednocześnie nie narażają nas na większą przemoc?
Co robić w sytuacji, kiedy homofobiczna przemoc nie jest potępiana i karana, a to sprawia, że dochodzi do jej eskalacji?
Czy „przemoc rodzi przemoc”, a zasada „non violence” nie przystaje do obecnych realiów zdobywania przez grupy mniejszościowe równych praw i równego traktowania?
Co się dzieje kiedy zaczynamy używać przemocy? Czym jest przemoc? Czy kiedy używamy przemocy, nie korzystamy z narzędzi naszych opresorów? Czy faktycznie odzyskujemy „człowieczeństwo” i poczucie godności, czy też wikłamy się w relacje oparte na przemocy?

Chcemy porozmawiać o bezpośrednich reakcjach na przemoc, o strategiach biernego oporu i obywatelskiego nieposłuszeństwa,
obecnie stosowanych w Polsce metodach i strategiach, tym, jak możemy się mobilizować, żeby solidarnie reagować na homofobiczną przemoc – natychmiast po zdarzeniu, wyrażając swój sprzeciw i jednocześnie zmuszając społeczeństwo i jego instytucje do podjęcia zdecydowanych kroków.

Do dyskusji zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby zacząć stawiać opór i reagować na przemoc albo temat jest dla nich ważny i chciałyby wziąć udział w dyskusji. Bardzo liczymy także na obecność tych osób, które są gotowe podzielić się własnymi doświadczeniami w tym zakresie.

Miejsce: Warszawa, Aktywny Dom Alternatywny, czyli ADA, ul. Puławska 37
Termin: 23 października 2014, godzina: 18:15 – 20:00

Na spotkanie zapraszają:
Fundacja Autonomia
Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej
Kampania Przeciw Homofobii
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
Fundacja Trans-Fuzja

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to