TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Gender i queer radykalnie?

Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce – w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności, jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?

Koncepcyjnie spotkanie będzie podzielone niejako na dwie części, które – po przeanalizowaniu dwóch koncepcji, tj. postpłciowości oraz antykapitalistycznej perspektywy queer – łączą się ze sobą w taki sposób, że jedna stanowi warunek drugiej. Dla (neo)liberalnego umysłu, mocno osadzonego w pragmatycznym tu i teraz, będą to narzędzia zbyt radykalne i utopijne – w sensie pejoratywnym.

Rafał Majka – absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma naukowego poświęconego studiom queer InterAlia (www.interalia.org.pl). Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS w zakresie kulturoznawstwa; w dysertacji bada perspektywy radykalnej polityki na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują studia kulturowe, gender oraz queer studies, feminizm, filozofię polityczną, współczesne teorie krytyczne, antropologię oraz ruchy społeczne. W tym roku ukazała się pod jego redakcją książka „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie” (wyd. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, pod red. A.E. Banot, A. Barabasz i R. Majka)

25.03, godz. 17.00, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Karowa 5, Warszawa

 

578560_623237917691613_1709164834_n

Udostępnij

Ostatnie wpisy