TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Gender i queer radykalnie?

Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce – w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności, jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?

Koncepcyjnie spotkanie będzie podzielone niejako na dwie części, które – po przeanalizowaniu dwóch koncepcji, tj. postpłciowości oraz antykapitalistycznej perspektywy queer – łączą się ze sobą w taki sposób, że jedna stanowi warunek drugiej. Dla (neo)liberalnego umysłu, mocno osadzonego w pragmatycznym tu i teraz, będą to narzędzia zbyt radykalne i utopijne – w sensie pejoratywnym.

Rafał Majka – absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma naukowego poświęconego studiom queer InterAlia (www.interalia.org.pl). Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS w zakresie kulturoznawstwa; w dysertacji bada perspektywy radykalnej polityki na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują studia kulturowe, gender oraz queer studies, feminizm, filozofię polityczną, współczesne teorie krytyczne, antropologię oraz ruchy społeczne. W tym roku ukazała się pod jego redakcją książka „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie” (wyd. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, pod red. A.E. Banot, A. Barabasz i R. Majka)

25.03, godz. 17.00, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Karowa 5, Warszawa

 

578560_623237917691613_1709164834_n

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to