TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

WARSZAWA: spotkanie „Nasi okupanci, czyli backlash nasz powszedni”

bez_dogmatuRedakcja kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu” zaprasza na spotkanie „Nasi okupanci, czyli backlash nasz powszedni”

Debata odbędzie się 7 lipca o godz. 18.00 w warszawskiej siedzibie Centrum im. I. Daszyńskiego, Al. Ujazdowskie 20/6

W dyskusji udział wezmą:
dr Magdalena Grabowska (IFiS PAN)
dr Dorota Szelewa (Fundacja ICRA)
dr Anna Zawadzka (IS PAN, „Bez Dogmatu”)
Prowadzenie: dr Agnieszka Mrozik (IBL PAN, „Bez Dogmatu”)

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami bezpardonowej walki przeciwko prawom kobiet i mniejszości seksualnych. Księża katoliccy wzywają do krucjaty przeciwko gender, narodowcy upatrują głównego wroga w tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie, Janusz Korwin-Mikke ogłasza, że kobiety nie powinny głosować i że „zawsze się je troszeczkę gwałci”, lekarze podpisują „Deklarację wiary”, a niektórzy, jak ginekolog prof. Bogdan Chazan, natchnieni jej duchem uznają wyższość prawa boskiego nad świeckim i bez mrugnięcia okiem łamią prawa pacjentek do ochrony zdrowia i życia.

Susan Faludi w książce „Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciw kobietom” (pol. 2013) pisze, że okresy reakcji (backlash) są powtarzalne, mają określoną dynamikę, mechanizmy retoryczne i narzędzia prawne. W trakcie naszego spotkania zastanowimy się, czy polski backlash początku XXI wieku jest częścią szerszego (europejskiego, światowego) zjawiska, czy raczej ewenementem, niechlubnym wyjątkiem. Przyjrzymy się jego specyfice: przyczynom i mechanizmom. Zapytamy, kto i dlaczego toczy dziś w Polsce wojnę przeciw kobietom i innym mniejszościom, a także jaką rolę w tej wojnie odgrywa feminizm: strony, zakładnika, ofiary? Towarzyszyć będzie nam również pytanie o strategie przeciwstawiania się postępującej reakcji na procesy emancypacji kobiet.

W trakcie spotkania będzie można nabyć najnowszy numer kwartalnika „Bez Dogmatu” poświęcony m.in. dyskusji wokół gender.

Wstęp wolny.

https://www.facebook.com/events/699788033390788/?fref=ts

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Centrum 11.11 – oficjalna inauguracja

Choć jesteśmy tam od dobrych kilku miesięcy, to dopiero teraz była okazja, by zainaugurować działanie naszego Centrum 11.11. Świętowałyśmy równocześnie 17. urodziny Feminoteki, które obchodziłyśmy