TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Warszawa: Sztuka kobiet w Polsce po 1989 roku – sztuki wizualne

Kultura Liberalna oraz Fundacja im. Róży Luksemburg zapraszają na drugą debatę z cyklu „Odcienie kobiecej polityki”, zatytułowaną „Sztuka kobiet w Polsce po 1989 roku – sztuki wizualne”.

Czy sztukę da się podzielić na „kobiecą” i „męską”? Czy koncepcje wynikające z takiego podziału wnoszą jakąś istotną wartość do dyskusji nad kondycją sztuki, która rozwinęła się w Polsce po transformacji ustrojowej? Na ile posługując się takimi kalkami myślowymi, dokonujemy uproszczeń, a nawet wpadamy w koleiny seksizmu à rebours? Być może podział ten jest istotny już tylko z perspektywy historycznej i należałoby poza niego wykroczyć, akcentując na przykład wątek emancypacji i równości, które dotyczą przecież wszystkich, niezależnie od płci?

Podczas debaty chcemy podjąć próbę wypracowania nowego języka, zadając pytania o to, czy można mówić o równowadze genderowej zarówno na polskim rynku sztuki jak i w Akademii; interesujący jest tu problem szeroko rozumianego wychowania estetycznego i strategie kształtowania wrażliwości – czy metody kształcenia artystek i artystów sprzyjają wychodzeniu poza schematy i utarte myślowe stereotypy; zastanowimy się nad tym, co dziś oznacza dyskryminacja w przestrzeni sztuki i czy ma ona związek z płcią lub orientacją seksualną; czy w kontekście działań artystycznych płeć i przypisywane ze względu na nią role kulturowe mogą być traktowane jako czynnik wykluczający; jaką funkcję pełni tu szeroko rozumiana praca niewidzialna; dlaczego dzieła odnoszące się do szeroko rozumianej sfery seksualności wciąż pozostają w sferze tabu i są źródłem kontrowersji;

Do dyskusji o twórczości artystek, działających na polu sztuk wizualnych po 89. roku zaprosiliśmy: rzeźbiarkę, performerkę, twórczynię instalacji i video – Zuzannę Janin; rzeźbiarkę, twórczynię instalacji i video – Katarzynę Górną; krytyczkę sztuki i publicystkę – Monikę Małkowską oraz Kubę Szredera – kuratora, twórcę projektów z pogranicza sztuki, krytyki społecznej i aktywności politycznej.

31 lipca o godz. 18.00, MiTo art.café.books – galeria, księgarnia i kawiarnia, ul. Ludwika Waryńskiego 28, Warszawa

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to