TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Warszawa: Wykład „Od „Solidarności” do Majdanu. Perspektywa feministyczna”

wyklademajewskaW swoim projekcie „Niewidzialne kobiety Solidarności” Sanja Iveković odsyła do feministycznego przekonania o wymazywaniu i marginalizacji kobiet w polskiej przestrzeni publicznej, o redukowaniu ich znaczenia oraz ignorowaniu ich udziału w ważnych wydarzeniach politycznych, kulturze i władzy.

Przekonanie to niewątpliwie ułatwia wskazanie i dokumentację symbolicznej przemocy wobec kobiet i innych marginalizowanych grup, niemniej wiąże się również z ryzykiem petryfikacji politycznej sprawczości, wtórnym wymazaniem faktycznej aktywności kobiet. Jacques Ranciere proponuje w związku z tym poszukiwanie politycznej i kulturowej aktywności proletariatu, zaś Judith Butler analizuje skuteczny opór mniejszości seksualnych.

W swoim wykładzie o „Solidarności” i Majdanie dr Ewa Majewska podejmie kwestię udziału i sprawczości kobiet oraz osób queer, wskaże na ich opór wobec wymazywania, na to, jak z postaci marginalnych stają się elementem centrum, jak kwestionują patriarchalne nierówności oraz jak grupy opresjonowane budują własne pojęcia i praktyki solidarności.

Przewodniczką Ewy Majewskiej w tej wyprawie będzie bell hooks, autorka książki „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum” oraz feministki socjalistyczne, które nadal badają nie tylko seksistowskie podstawy kapitalizmu, ale również strategie oporu i alternatyw. W świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie, ale również szerzej – w kontekście pół-peryferyjnych rewolucji ostatnich 30 lat – dr Ewa Majewska zastanowi się nad rewolucjami poza centrum oraz nad podziałem płciowym i różnicą płci, jaka się w nich uobecnia.

Perspektywa ta będzie sposobem zbliżenia się do problematyki tzw. gender wars, które są tej historii nieprzyjemnym, lecz na szczęście krótkim epizodem, ale również o szanse i możliwości społecznej zmiany oraz renegocjacji kontraktu płci.

25.03.2014 (wtorek), godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. E.Plater 51, Warszawa

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy