TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

#WhenIWas – kobiety opowiadają o przejawach seksizmu, z którymi się spotkały

esp_thunderclap_2Źródło: The Huffington Post
Źródło obrazu: Twitter – EverydaySexism

We wtorek @EverydaySexism (konto prowadzone przez feministkę Laurę Bates) zaproponował kobietom nowy hashtag – #WhenIWas. Kobiety tweetowały na temat zaczepek (które przytrafiały im się nawet w wieku 9 lat!), komentarzy czy dowcipów, które słyszały od rodziny, przyjaciół, a nawet nauczycieli, a także o molestowaniu i gwałtach.

Autorka pomysłu skomentowała wpisy #WhenIWas w wywiadzie, który udzieliła „The Huffington Post”: Często się nam mówi, żebyśmy nie robiły szumu z zaczepek na ulicy czy delikatnego seksizmu w mediach, ale jak pokazują te historie, działa tu efekt domina. Jeśli pozwalamy, by te codzienne drobnostki stawały się normą, to jednocześnie pozwalamy na gorsze zachowania.

Poniżej wybrane historie:

@ohmytasha Kiedy miałam 13 lat mój nauczyciel powiedział, że nie muszę uczyć się geometrii, bo mam już wystarczająco dobre kształty.

@KeenNina Kiedy miałam 13 lat powiedziano nam, że mamy nosić golfy niezależnie od pogody, ponieważ nasze biusty rozpraszają nauczycieli.

@AmandaTracy Kiedy miałam 15 lat i poskarżyłam się na seksizm ze strony kolegów, usłyszałam, że jestem zbyt pyskata na to, by mnie lubili.

@rachelisrae Kiedy miałam 13 lat i chłopcy robili uwagi na temat mojego biustu i próbowali go dotykać; dowiedziałam się, że „chłopcy tak mają”. 

@Sadhbhzilla Kiedy miałam 14 lat ksiądz stwierdził, że gwałt jest niemożliwy, ponieważ „aby wysłać list, skrzynka musi być otwarta”.

@detricotage Kiedy miałam 16 lat nie wiedziałam jak mam powiedzieć chłopcu, żeby przestał mnie obmacywać. Nie wiedziałam co mam zrobić.

@mentalexotica Kiedy miałam 8 lat mój nauczyciel pływania powiedział mi, że może mi pomóc, trzymając mnie między nogami.

@EllesieBean Kiedy miałam 16 lat chłopak w hotelu naćpał mnie i próbował zgwałcić. Policjant uznał, że byłam już wystarczająco duża, by wiedzieć lepiej.

@girlinterested Kiedy miałam 13 lat molestował mnie właściciel sklepu. W sądzie zeznał, że nie widzi w tym nic złego, bo byłam gruba i brzydka, więc i tak by mnie nikt nie chciał.

@POTSiePrincess_ Kiedy miałam 5 lat byłam molestowana przez bliską osobę (aż do 8. roku życia). Wciąż próbuję sobie z tym poradzić.

@carouseIdoll Kiedy miałam 10 lat zostałam wysłana do dyrektora za noszenie spodenek, które rozpraszały chłopców. DZIESIĘĆ.

@AKluvsSeahawks Kiedy miałam 18 lat zerwałam z przemocowym chłopakiem. Nasz kościół poprosił mnie, bym więcej nie przychodziła, bo przeszkadza to jemu i jego rodzinie.

@sarahkerr81 W liceum byłam wyszydzana przez kolegów ze względu na płeć. Kiedy poskarżyłam się dyrektorowi, kazał mi pokazać lojalność wobec szkoły: gdybym poszła do sądu – drużyna hokejowa by przegrała.

Wpisując w wyszukiwarce tweetera #WhenIWas możecie znaleźć tysiące podobnych wpisów.

Tłumaczenie: Maria Plucińska

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to