TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Wielka Brytania: Tabletki „dzień po” dostępne dla dziewczyn poniżej 16. roku życia

ca41dc5a-2b9e-4bbd-a7da-067b1bf71fb1.jpg_resized_Pigułki „dzień po” od dwóch lat są dostępne bez recepty i ograniczeń wiekowych w Stanach Zjednoczonych. Teraz Europa rusza tym samym szlakiem. Lek antykoncepcyjny ellaOne, który może powstrzymać zapłodnienie do pięciu dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, będzie teraz dostępny w aptekach dla wszystkich dziewcząt w wieku rozrodczym – po raz pierwszy w Europie również dla dziewcząt poniżej 16. roku życia.


Zakup tabletki w najbliższej aptece nie będzie jednak banalnie prosty. W Wielkiej Brytanii, która ma jeden z najwyższych wskaźników ciąż wśród nastolatek w Europie, każda dziewczyna poniżej 16. roku życia będzie musiała porozmawiać o swojej aktywności seksualnej z farmaceutą.

Według „The Guardian”, farmaceuta będzie musiał zapytać, czy jest ona gotowa powiedzieć rodzicom, że odbyła stosunek bez zabezpieczenia. Jeśli odpowie, że nie, zapyta, czy chciałaby, żeby powiedział im o tym ktoś inny. Farmaceuta będzie musiał zadać wiele pytań, które pozwolą mu ustalić czy nastolatka rozumie, co się z nią stało i jakie są konsekwencje przyjęcia pigułki.

Źródło: ViralWomen

Tłumaczenie: Julia Maciocha

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to