TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Wprowadzona została Procedura postępowania policji z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej

W 2013 roku Feminoteka przygotowała procedury postępowania z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej dla policji i służb medycznych. Przekazałyśmy je Pełnomocniczce Rządu ds. Równego Traktowania, która monitorowała i pilnowała procesu konsultacji z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, w tym również Policji i Prokuratury Generalnej oraz ekspertów reprezentujących sektor społeczny.

23 lipca Policja przyjęła i zaczyna wdrażać Procedurę. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ celem procedury jest ochrona osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. W procedurze zwracamy uwagę na prawa osób pokrzywdzonych, na to, by unikać stereotypowych, krzywdzących pytań – komentarzy dotyczących zdarzenia, wyglądu czy zachowania osoby pokrzywdzonej, a także osądzania i oceniania sytuacji.  Jakiej dodatkowej pomocy należy udzielić osobie pokrzywdzonej – wsparcie psychologiczne, prawne, medyczne.

W Procedurze piszemy także o tym, jak zabezpieczać dowody, by można było skazać sprawcę, ponieważ do tej pory wiele spraw o gwałt było umarzanych tylko dlatego, że dowody zostały źle zabezpieczone.

Mamy nadzieję, że Procedura nie będzie tylko kolejnym dokumentem, ale że realnie przyczyni się do poprawy sytuacji osób, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to