TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Wybierz Europę praw kobiet. Feminoteka rekomenduje kandydatki do Parlamentu Europejskiego

Nic o nas bez nasNic o nas bez nas! W niedzielę 25. maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Podpowiadamy na kogo warto zagłosować

Powiedzmy to sobie szczerze: wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się z Tobą lub bez Ciebie. Nie ma też co udawać, że to wszystko jedno kto reprezentuje nas w Brukseli – nie głosując de facto oddajesz swój głos do dyspozycji przeciwnikom praw kobiet, homofobom i zwolennikom państwa wyznaniowego!

25. maja warto postawić krzyżyk przy nazwisku kandydatki, która w przeciwieństwie do większości obecnych europosłów będzie głosować za prawami człowieka i prawami obywatelskimi (w tym: prawami kobiet). Rekomendujemy 25 kandydatek, które dobrze znamy z działalności na rzecz równych praw i szans.

Dlaczego polecamy tylko kobiety? Bo przez tysiące lat były wykluczone z polityki, a i teraz doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć.

Będziemy się cieszyć, jeśli wyślesz tę ściągę wyborczą swoim znajomym popierającym równość i świeckie państwo. Tylko biorąc udział w wyborach możemy coś zmienić.

25. maja wyjmujemy Europarlament z konserwy!

Sprawdź jak partie głosowały nad prawami kobiet, LGBT i świeckością państwa

 

******

OKRĘG NR 1 – województwo pomorskie (Gdańsk)

Marta Abramowicz – Europa Plus Twój Ruch, nr 3 na liście. Działaczka na rzecz osób LGBT, psycholożka, długoletnia prezeska Kampanii Przeciw Homofobii, koordynatorka kampanii “Niech nas zobaczą”.

Dorota Gardias – Europa Plus Twój Ruch, nr 1 na liście. Pielęgniarka, działaczka związkowa.

Elżbieta Jachlewska – Partia Zieloni, nr 1 na liście. Księgowa, działaczka społeczna, przewodnicząca Partii Kobiet na Pomorzu.

Henryka Krzywonos-Strycharska – Platforma Obywatelska, nr 2 na liście. Działaczka społeczna, opozycjonistka w czasach PRL, prowadziła rodzinny dom dziecka.

******

OKRĘG NR 2 – województwo kujawskie i pomorskie (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek)

Kazimiera Szczuka – Europa Plus Twój Ruch, nr 1 na liście. Feministka, publicystka, pisarka.

******

OKRĘG NR 3 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie (Białystok, Olsztyn)

Małgorzata Kowalska – Europa Plus Twój Ruch, nr 1 na liście. Filozofka, romanistka, nauczycielka akademicka, ekolożka.

******

OKRĘG NR 4 – warszawski (Warszawa)

Agnieszka Grzybek – Partia Zieloni, nr 1 na liście. Polonistka, feministka, tłumaczka, publicystka, działaczka organizacji pozarządowych, współprzewodnicząca Zielonych.

Danuta Huebner – Platforma Obywatelska, nr 1 na liście. Ekonomistka, nauczycielka akademicka, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim.

Yga Kostrzewa – Europa Plus Twój Ruch, nr 10 na liście. Dziennikarka, działaczka na rzecz osó LGBT, rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda.

Wanda Nowicka – Europa Plus Twój Ruch, nr 2 na liście. Wicemarszałkini Sejmu, działaczka społeczna, wieloletnia przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Anna Zawadzka – Partia Zieloni, nr 9 na liście. Producentka filmowa, dziennikarka, działaczka na rzecz praw człowieka LGBTQ.

******

OKRĘG nr 5 – mazowiecki

W tym okręgu nie rekomendujemy niestety konkretnej osoby. Ale nadal możesz sprawdzić która partia głosuje za prawami kobiet, równością, różnorodnością i wesprzeć ją swoim głosem.

******

OKRĘG nr 6 – województwo łódzkie (Łódź)

Iza Desperak – Partia Zieloni, nr 2 na liście. Socjolożka, feministka, nauczycielka akademicka, współorganizatorka łódzkiej Manify.

Wioleta Krysiak – Partia Zieloni, nr 8 na liście. Studentka, działaczka społeczna, aktywistka na rzecz osób wykluczonych.

******

OKRĘG nr 7 – województwo wielkopolskie (Poznań)

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz– Platforma Obywatelska, nr 1 na liście. Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania, posłanka, nauczycielka akademicka.

******

OKRĘG nr 8 – województwo lubelskie (Lublin)

Agata Czarnacka – Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy, nr 8 na liście. Redaktorka naczelna portalu Lewica24.pl, działaczka społeczna, tłumaczka.

Barbara Nowacka – Europa Plus Twój Ruch, nr 1 na liście. Aktywistka feministyczna, działaczka organizacji pozarządowych, wiceprezeska Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Dorota Wójcik – prezeska Fundacji Wolność od Religii, działaczka społeczna, feministka.

******

OKRĘG nr 9 – województwo podkarpackie (Rzeszów)

W tym okręgu nie rekomendujemy niestety konkretnej osoby. Ale nadal możesz sprawdzić która partia głosuje za prawami kobiet, równością, różnorodnością i wesprzeć ją swoim głosem.

******

OKRĘG nr 10 – województwo małopolskie i świętokrzyskie (Kraków, Kielce)

Joanna Senyszyn – Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy, nr 1 na liście. Europosłanka, publicystka, zwolenniczka świeckiego państwa.

Agnieszka Stupkiewicz-Turek – Europa Plus Twój Ruch, nr 10 na liście. Działaczka społeczna, aktywistka, socjolożka, pracownica socjalna.

******

OKRĘG nr 11 – województwo śląskie (Katowice)

Monika Paca – Partia Zieloni, nr 1 na liście. Działaczka społeczna, radczyni prawna, przedsiębiorczyni.

Halina Sobańska – Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy, nr 3 na liście. Politolożka, działaczka społeczna, feministka.

Marcelina Zawisza – Partia Zieloni, nr 3 na liście. Feministka, działaczka społeczna, aktywistka miejska i dziennikarka.

******

OKRĘG nr 12 – województwo dolnośląskie i opolskie (Wrocław, Opole)

W tym okręgu nie rekomendujemy niestety konkretnej osoby. Ale nadal możesz sprawdzić która partia głosuje za prawami kobiet, równością, różnorodnością i wesprzeć ją swoim głosem.

******

OKRĘG nr 13 – województwo lubuskie i zachodniopomorskie (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Szczecin)

Dorota Chałat – Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy, nr 5 na liście. Radna miasta Koszalina, ekonomistka, regionalna reprezentantka Kongresu Kobiet.

Ewa Koś – Partia Zieloni, nr 1 na liście. Ekolożka, działaczka społeczna, radna Sejmiku Zachodniopomorskiego.
Dorota Markiewicz – Europa Plus Twój Ruch, nr 4 na liście. Ekonomistka, koordynatorka Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność.

Dorota Markiewicz – Europa Plus Twój Ruch, nr 4 na liście. Ekonomistka, koordynatorka Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność.

Agnieszka Odachowska – Polskie Stronnictwo Ludowe, nr 8 na liście. Pedagożka, działaczka w organizacjach pozarządowych, pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet.

Małgorzata Prokop-Paczkowska– Europa Plus Twój Ruch, nr 2 na liście. Przewodnicząca Ruchu Kobiet, feministka, dziennikarka.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to