TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

(Za)czytani w Gdańsku, zaczytani w herstorii

Szlaki Kobiet_okładkaJuż we wrześniu w Trójmieście trzecia odsłona projektu pt. (Za)czytani w Gdańsku realizowanego przez Miasto Gdańsk oraz Fundację Gdańską. W dniach 26 – 27 września na Długim Targu i Zielonym Moście czekać będzie moc atrakcji związanych z książkami i czytaniem. W programie m.in. wydarzenia herstoryczne, gry i zabawy dla najmłodszych, kiermasz książek oraz spotkania z gdańskimi autorami. Każdy chętny będzie mógł również odczytać fragment ulubionej książki w specjalnie przygotowanej „Zaczytanej Altanie”. W programie również warsztaty literackie dla dzieci, gra miejska oraz po raz pierwszy w Gdańsku – Próba Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu na głos fragmentu dzieła Güntera Grassa pt. „Blaszany bębenek”!

Przewidziano także program związany z herstorią, przygotowany we współpracy z Metropolitanką:

26.09 godz. 12.30 Spotkanie z autorkami książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” – rozdział: Gdańskie emancypantki – Barbara Borowiak, Dominika Ikonnikow, Anna Sadowska, prowadzenie: Bożena Olechnowicz.

26.09 godz. 13.30 Spacer z Metropolitanką. Trasą gdańskich emancypantek oprowadzi Anna Sadowska (zbiórka przy stoisku WiMBP)

O książce „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek”

„Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” pod red. Ewy Furgał jest pierwszą taką książką, która zbiera trasy śladami historii kobiet po różnych miejscowościach w Polsce. Zawiera 9 tras, które napisało 27 autorek, 64 fotografie i ma 160 stron. Dotychczas prace, trasy i szlaki grup i organizacji zajmujących się herstoriami prezentowane były osobno w różnych materiałach. Tym razem przedstawione są wspólnie, w jednym, bogato ilustrowanym tomie. Zapraszamy na spacery przypominające emancypantki z Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Milanówka, Poznania, Warszawy, a także trasy śladami historii kobiet żyjących na wsiach.

Książka „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” została opracowana i przygotowana w ramach projektu „Sieć inicjatyw na rzecz historii kobiet” finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a także w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” finansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek”
Redakcja: Ewa Furgał
Opracowanie graficzne: bang bang design
Wydawczyni: Fundacja Przestrzeń Kobiet
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015
Liczba stron: 160
Na okładce: Ewa Szelburg-Zarembina, z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 Spacer szlakiem gdańskich emancypantek

Pisarki, nauczycielki, lekarki, bojowniczki o prawa wyborcze kobiet. Polki, Niemki, Żydówki. Wywodziły się z różnych środowisk, ale łączyła je chęć przełamywania ograniczeń przewidzianych dla kobiet ich czasów i głęboka troska o jakość życia ich towarzyszek, sióstr, córek i podopiecznych. W czasie spaceru po Głównym Mieście ich śladami poznamy biografie  twórczyni Misji Dworcowej Heleny Żelewskiej, dyrektorki żydowskiego gimnazjum Ruth Rosenbaum, pierwszej gdańszczanki z tytułem doktorskim Käthe Schirmacher i wielu innych.

 

Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, autorka bloga  www.jejhistorie.wordpress.com, poświęconego kobietom Pomorza, współautorka gdańskiej trasy w książce „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” oraz przygotowywanej do druku książki o Lucylii Pisarskiej, legendarnej nauczycielce łaciny z gdańskiego I LO. Mieszka na gdańskich Siedlcach z mężem, synem i przygarniętym ze schroniska zwierzyńcem – psem i dwoma kotami.

 

Barbara Borowiak – psycholożka z wykształcenia i edukatorka na rzecz równości i praw człowieka z wyboru. W pracy naukowej zajmuje się strategiami emancypacyjnymi robotnic ze Stoczni Gdańskiej, a w zawodowej zagadnieniami różnorodności społecznej. Członkini grupy społecznej Metropolitanka i autorka trasy po Stoczni Gdańskiej śladami jej pracownic, oraz współautorka gdańskiej trasy emancypantek.

 

Dominika Ikonnikow – historyczka,  autorka koncepcji i koordynatorka Akademii Dawnego Gdańska- cyklu wykładów o historii Gdańska organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, współautorka subiektywnych tras zwiedzania po Głównym i Starym Mieście w Gdańsku śladami gdańskich prekursorek i działaczek polonijnych, lokalna działaczka na Biskupiej Górce i Piaskowni, radna dzielnicy Śródmieście, członkini społecznej grupy Metropolitanka działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej, autorka cyklicznych tekstów historycznych prezentowanych w regionalnym portalu turystycznym- iBedeker.

Organizatorzy części herstorycznej: grupa społeczna Metropolitanka, Instytut Kultury Miejskiej

Belka

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to