TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Zbyt lekki wyrok w sprawie gwałtu 12-letniej dziewczynki wzbudził powszechne oburzenie

Zbyt lekki wyrok w sprawie gwałtu 12-letniej dziewczynki wzbudził powszechne oburzenie


Źródło tekstu i zdjęcia:
NY Times – Women in the World

 

Sędzia z Montany spotkał się z ostrą krytyką, po tym jak skazał na jedyne 60 dni więzienia mężczyznę, który przyznał się do gwałtu na swojej 12-letniej córce. Co więcej, wyrok został skrócony do 43 dni, z uwagi na fakt, że winny spędził 17 dni w areszcie oczekując na proces. W odezwie na kontrowersyjny wyrok nastąpiła szybka reakcja ze strony społeczeństwa i tysiące ludzi podpisało petycję wnoszącą o ukaranie sędziego.

Szczegóły sprawy są smutne i niepokojące. Mężczyzna, którego tożsamość nie została podana by chronić ofiarę, został przyłapany przez żonę na molestowaniu swojej córki. Oskarżono go o wielokrotne gwałty i kazirodztwo, lecz w ramach ugody ojciec 12-letniej ofiary przyznał się do winy, w związku z czym postawiono mu tylko jeden zarzut – gwałt. Prokuratorzy zgodnie ze stanowym prawem wnosili o wyrok w wysokości 25 lat więzienia – 100 lat pozbawienia wolności, w tym 75 lat w zawieszeniu. „Ojciec wielokrotnie gwałcił swoją 12-letnią córeczkę” – przypomniał sędziowi prokurator okręgowy hrabstwa Valley Dylan Jenson podczas rozprawy skazującej. Jednakże sędzia McKeon wydał wyrok 30 lat więzienia w zawieszeniu, co oznacza, że jeśli ojciec dostosuje się do warunków przedstawionych mu podczas okresu próbnego – między innymi rejestrację jako przestępcę seksualnego, zablokowanie dostępu do pornografii oraz ograniczenie dostępu do Internetu – otrzyma wyrok w postaci 60 dni więzienia.

Po wydaniu wyroku przez McKeona, na portalu Change.org została złożona petycja z żądaniem ukarania sędzi za niesprawiedliwy werdykt. „Już najwyższy czas karać sędziów, którzy pozwalają tym potworom chodzić po ulicach” głosi oświadczenie zawarte w petycji. Widząc piętrzącą się krytykę, McKeon zdecydował się wytłumaczyć i obronić wyrok, który przez wiele osób postrzegany jest jako zbyt łagodna kara.

W liście do The Associated Press, McKeon pisze, że zgodnie z prawem stanu Montana, „ci skazani za dopuszczenie się kazirodztwa z osobą poniżej 12 roku życia mogą uniknąć kary więzienia jeśli poddadzą się leczeniu psychiatrycznemu, które pozwala na lepszą rehabilitację przestępcy oraz gwarantuje całkowitą ochronę ofiary i społeczeństwa”. McKeon dodał, że matka i babcia ofiary napisały do niego, prosząc o wyrozumiałość w trakcie wydawania wyroku. Matka ofiary powiedziała, że chce aby jej dzieci, włączając w to dwóch starszych synów mężczyzny, „miały szansę na naprawę relacji z ojcem”. Babcia powołując się na podobne argumenty uznała zbrodnię mężczyzny za okropną jednocześnie twierdząc że „szczególnie zrozpaczeni będą jego synowie, jeśli w ich życiu zabraknie ojca”.

McKeon powiedział, że jego ostateczna decyzja była efektem skumulowania jego interpretacji prawa i apeli o załagodzenie kary. Jednocześnie krytycy wyroku zauważyli, że nikt nie przemawiał w sądzie – ani nie napisał listu do sędziego – w imieniu 12-letniej dziewczynki, która jest ofiarą. W środę petycja o ukaranie McKeona przekroczyła
20 000 podpisów. Niestety ukaranie sędziego może nie być możliwe, nieważne ile podpisów znajdzie się pod petycją.

 

 

Tłumaczenie: Ala Wiercińska

Korekta: Klaudia Głowacz

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to