• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00, sb.-ndz. 10:00-16:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    Przemoc rodzi przemoc, „Femka” daje pomoc. Dołącz do zbiórki na rzecz pierwszego punktu pomocy po gwałcie

    widzisz świat bez przemocy, bo taki świat jest możliwy. wspieraj życie po przemocy z Feminoteką i wpłać pieniądze na Punkt pomocy po gwałcie "Femka"

     Feminoteka, Pigeon Studio i Feeders Agency połączyły siły na rzecz nowej kampanii, która promuje Punkt pomocy po gwałcie dla kobiet „Femka”. Fundacja Feminoteka prowadzi go od roku – w tym czasie z jego wsparcia skorzystało już 200 kobiet: Polek i Ukrainek.

     

    Kim jest „Femka”?

    Feminoteka to organizacja, która już od 19 lat stoi po stronie kobiet i specjalizuje się w niesieniu pomocy tym, które doświadczyły przemocy, w szczególności seksualnej. W 2023 r. fundacja otworzyła pierwszy (i na razie jedyny) w Polsce Punkt pomocy po gwałcie dla kobiet „Femka”. To szczególne, bezpieczne miejsce, w którym każda kobieta po doświadczeniu gwałtu może otrzymać profesjonalną i bezpłatną pomoc: prawną, psychologiczną, terapeutyczną, medyczną, socjalną czy asystę np. przy zgłaszaniu przestępstwa policji. Feminoteka prowadzi swoje działania bez finansowego wsparcia ze strony państwa.

    „Widzicie świat bez przemocy, bo taki świat jest możliwy.”

    Kampania – którą można już spotkać na warszawskich ulicach i w internecie – mówi w pewnym sensie o przemocy, ale jej nie pokazuje. Dlaczego?

    – Zamiast pokazywać przemoc, koncentrujemy się na tym, jak może wyglądać rzeczywistość osób pokrzywdzonych gwałtem, kiedy otrzymają odpowiednie wsparcie. Obrazy przemocy mogą wywołać wtórną traumatyzację u osób, które jej doświadczyły. Feminoteka wspiera kobiety w zdrowieniu po traumie i pomaga w odzyskaniu swojego życia po doświadczeniu przemocy – tłumaczy koncepcję kampanii Karolina Domagalska z Feminoteki.

    – Świat potrafi być pięknym miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie. Kobietom po doświadczeniu gwałtu to poczucie bezpieczeństwa i stabilności zostało brutalnie odebrane. […] Cieszymy się bardzo z powołania Punktu pomocy kobietom po gwałcie «Femka», bo wiemy, że przyniesie realną pomoc i wsparcie, nie tylko psychiczne, ale również to prawno-socjalne – dodaje Adam Sierociński, Feeders Agency.

    Kampania jest przełomem w publicznym dyskursie o gwałcie

    W projekt zaangażowało się wiele artystek (designerki, ilustratorki, animatorki i harfistka), które wspólnymi siłami stworzyły przepiękne materiały do kampanii, pokazujące świat bez przemocy, do którego wspólnie dążymy.

    – W naszym podejściu artystycznym skupiłyśmy się na wykreowaniu obrazów, opartych na pozytywnych emocjach – mówią Kasia Pieróg i Romka Kapusta, art directorki Pigeon Studio. – Miałyśmy przyjemność współpracować przy tym z utalentowanymi, zaangażowanymi artystkami, które – podobnie jak my – wierzą, że kampania Feminoteki jest przełomem w publicznym dyskursie o gwałcie. Wrażliwość, czułość i idea siostrzeństwa stoją tu w opozycji do wtórnej traumatyzacji i wiktymizacji kobiet po doświadczeniu gwałtu. Tym samym nawiązują do idei punktu “Femka”, który pomaga, wspiera i troszczy się bezwarunkowo.

    Wesprzyj działania Feminoteki

    Kobiety zgłaszające się do „Femki” otrzymują pomoc po gwałcie bezpłatnie. Jeśli chcesz wesprzeć życie kobiet po przemocy wesprzyj Feminotekę:

    Twórczynie i twórcy kampanii: Feminoteka, Pigeon Studio, Feeders Agency

    Artystki: Karolina Upława, Anna Białek (Ruchy Kluchy), Romka Kapusta, Sara Marinoni, Marta Gabiga, Adrianna Matwiejczuk, Ola Szpunar, Ania Owczarczyk, Aleksandra Koleśniak, Katarzyna Miechowicz, Klaudia Zabłocka, Dagna Szwaja, Hania Kmieć, Karolina Panasiuk

    Muzyka: Anna Pašić

    Dziękujemy Studiu Melange za realizację nagrań.

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl