• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00, sb.-ndz. 10:00-16:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    DARVO – taktyka osób oskarżonych o przemoc

    Pomimo wielu badań nad przyczynami nieujawniania lub opóźniania ujawnienia przemocy przez osoby pokrzywdzone, wciąż bardzo mało uwagi poświęcono temu, jak sprawcy mogą aktywnie zniechęcać swoje ofiary do ujawniania przemocy.

    Kiedy osoba skrzywdzona znajduje odwagę, by stanąć w swojej obronie, szukać pomocy, zgłosić przemoc, liczy, że dostanie wsparcie, a sprawca zostanie ukarany. Ale sprawcy bardzo szybko zabierają głos i stosują określoną strategię, aby uciszyć ofiarę i uniknąć odpowiedzialności: zaprzeczają lub minimalizują nadużycie, atakują wiarygodność ofiary i przyjmują rolę ofiary (tj. „grają ofiarę”). Elementy tej strategii DARVO: 

    DARVO to akronim oznaczający Zaprzeczanie (Deny), Atak (Attack), Odwrócenie (Reverse), Pokrzywdzony (Victim) i Sprawca (Offender). Jest to mechanizm obronny stosowany przez manipulatorów w celu uniknięcia odpowiedzialności za nadużycia, które popełniają. Jest to taktyka przerzucania winy wykorzystywana do gaslightingu w kontekście nadużyć emocjonalnych.

    Mechanizm DARVO jest nie tylko powszechny, ale jest wręcz nieuniknioną reakcją wielu osób, które zostały oskarżone o przemoc. Jego celem jest uciszenie osoby oskarżającej/ujawniającej i obwinianie pokrzywdzonych.

    Po raz pierwszy termin ten został użyty w 1997 roku przez Jennifer J. Freyd, Ph.D., profesorkę psychologii na Uniwersytecie w Oregonie i założycielkę Center for Institutional Courage.

    DARVO odnosi się do reakcji sprawców wykroczeń, w szczególności przestępców seksualnych, w odpowiedzi na pociągnięcie ich do odpowiedzialności za ich zachowanie.

    Według dr Freyd „sprawca lub przestępca może zaprzeczać zachowaniu, atakować osobę, która się z nim konfrontuje i odwracać role pokrzywdzonego i sprawcy w taki sposób, że sprawca przyjmuje rolę ofiary, a prawdziwą ofiarę – lub osobę sygnalizującą – zmienia w domniemanego przestępcę” i obwinia ją fałszywe oskarżenia, podważa jej wiarygodność.

    ZAPRZECZANIE

    Stosowane przez sprawcę i osoby z jego grupy. Zwykle brzmi ono tak:

    Sprawca zaprzecza, że cokolwiek się stało, lub, jeśli jest wystarczająco dużo dowodów, zaprzecza samej naturze przestępstwa. Wykorzystuje swoje umiejętności, kontakty, charyzmę , aby oczernić osobę, którą skrzywdził.

    ATAK

    Sprawcy zaczynają oczerniać osobę ujawniającą lub każdego, kto stanie w jej obronie. Namawiają innych ludzi do krytykowania pokrzywdzonej; wynajmują drogich prawników, aby sprawdzili ich przeszłość i wyciągnęli na światło dzienne kompromitujące sytuacje, podważające wiarygodność osoby pokrzywdzonej.

    ODWRÓCENIE (RÓL) POKRZYWDZONEJ I SPRAWCY

    Badania pokazały, że mężczyźni skazani za przemoc wobec partnerki często obwiniali swoje ofiary za napaść i przedstawiali siebie jako ofiary. Do jednych z najczęstszych stwierdzeń sprawców przemocy należało „Jestem tu z powodu kłamstw i wymysłów partnerki” oraz „Agresywny charakter, brak kontroli, nerwowość lub problemy psychologiczne mojej partnerki są powodem, dla którego znalazłem się w tej sytuacji.”

    Sprawcy przemocy często także twierdzą, że bronili się przed agresją partnerki, że działali w samoobronie .

    W przypadku oskarżeń o przemoc seksualną, sprawcy twierdzą, że osoby pokrzywdzone „kusiły” i uwiodły ich. Minimalizują krzywdę swoich ataków, twierdząc, że ich ofiary zrelaksowały się i czerpały przyjemność. Można się spodziewać podważania wiarygodności osoby pokrzywdzonej twierdzeniami, ze np. ofiary były znanymi prostytutkami, dziwkami, miały dzieci poza związkiem małżeńskim, miały wielu partnerów lub w inny sposób podważać ich reputację.

    Aby DARVO mogło wystąpić, musi istnieć nierównowaga sił.

    DARVO jest najbardziej skuteczne, gdy sprawca ma większy kapitał społeczny niż osoba pokrzywdzona.

    Jeśli sprawca należy do grupy dominującej, osoba pokrzywdzona ma mniejsze szanse na to, by uwierzono w jej słowa.

    Osoby, przeciw którym wymierzone jest DARVO, to:

    Taktyka DARVO służy wielu celom:

    „Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy rzeczywiście winny sprawca przyjmuje rolę 'fałszywie oskarżonego’ i atakuje wiarygodność oskarżyciela oraz obwinia go o bycie sprawcą fałszywego oskarżenia” – wyjaśnia dr Freyd.

    Zobacz, jak można bezpiecznie ujawnić przemocowca. 

    Źródła:

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl