• Polski
 • Українська
 • Wesprzyj nas
  Bezpieczne wyjście

  888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00, sb.-ndz. 10:00-16:00

  888 88 33 88
  Telefon przeciwprzemocowy
  bezpieczne wyjście

  Jak ujawnić przemocowca?

  Jak ujawnić przemocowca w bezpieczny dla siebie sposób?

  Ujawnianie przemocowców, sygnalizowanie nadużyć może przynieść wielkie zmiany (jak na przykład w akcji #MeToo), ale może także zaszkodzić samym ujawniającym. W Polsce zdarzały się już przypadki oskarżeń o zniesławienie, po publicznym (np. na social mediach) ujawnieniu nazwisk przemocowców. Niestety, część została przez nich wygrana, a sprawy o przemoc zostały umorzone. 

  Skazanie znanych przemocowców w Stanach Zjednoczonych (celowo nie wymieniamy ich nazwisk; lepiej, by świat o nich zapomniał), nastąpiło dopiero wtedy, gdy zostały zebrane LICZNE dowody, a pokrzywdzone ujawniły przemoc i inne nadużycia przed sądem. Przygotowanie do rozpraw trwało kilka lat, były zbierane dowody, szukano kolejnych pokrzywdzonych i przekonywano je do złożenia zeznań, a także świadków/ świadkiń gotowych zeznawać przed sądem. Dopiero wtedy sprawy zostały ujawniane publicznie. Dlaczego? Właśnie po to, by sprawy wygrać, a także po to, by jak najlepiej chronić osoby pokrzywdzone.

  Wskazówki dla osoby z doświadczeniem przemocy

  1. Przygotuj się do tego.
  2. Zbierz dowody, poszukaj świadków i innych pokrzywdzonych przez niego.
  3. Zapewnij sobie pomoc prawną, wsparcie psychologiczne (możesz skorzystać z naszego wsparcia).
  4. Poznaj mechanizm DARVO, bądź na niego przygotowana. Oskarżeni nie mają nic do stracenia, będą chwytać się wszelkich sposobów, by się oczyścić i przerzucić winę na oskarżającą.
  5. Otocz się osobami, którym ufasz i co do których jesteś pewna, że otrzymasz od nich wsparcie.
  6. Dobrze skorzystać ze wsparcia profesjonalistek/ów – psycholożek, terapeutek – ujawnienie może być źródłem stresu, lęków.
  7. Publiczne ujawnienie przemocowca skonsultuj z prawniczką, by nie zaszkodzić sobie i nie zostać oskarżoną o zniesławienie.

  Wskazówki dla znajomych/bliskich/ świadkiń/ świadków

  1. Jeśli widzisz, znasz sytuację, w której ktoś krzywdzi inną osobę, najlepiej zgłosić to do instytucji lub organizacji specjalizującej się w pomaganiu w przypadkach przemocy. Możesz zadzwonić do nas.
  2. Jeśli chcesz pomóc osobie doświadczającej przemocy – możesz jej powiedzieć, że widzisz co się dzieje i że takie zachowania to przemoc.
  3. Podaj namiary (stronę www, telefon) do instytucji lub organizacji świadczącej specjalistyczną pomoc (np. do Feminoteki – 888 88 33 88)
  4. Nie dawaj dobrych rad osobie, która doświadcza przemocy – może to w niej wzbudzić poczucie winy, jeśli nie zdecyduje się zareagować tak, jak jej podpowiadasz.
  5. Powiedz, że to nie jej wina, że winę za przemoc zawsze ponosi sprawca i że stoisz po jej stronie.
  6. Nie publikuj informacji o jej sytuacji na mediach społecznościowych bez wiedzy i zgody pokrzywdzonej.
  7. Jeśli pokrzywdzona zdecyduje się ujawnić przemoc i dochodzić sprawiedliwości, zapewnij ją, że może liczyć na Twoje wsparcie.

  Dowiedz się więcej o DARVO – taktyce osób oskarżonych o przemoc.

  Bądź z nami na
  bieżąco!

  Zapisz się do newslettera!
  [mc4wp_form id=122]

  Fundacja Feminoteka
  03-982 Warszawa
  ul. Konrada Guderskiego 3/96

  695 223 184
  [email protected]

  KRS 0000242885
  NIP: 521-33-699-15
  REGON: 140308264

  ING BSK S.A.
  68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

  © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl