• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    Moc Kobiet – fotoksiążka o doświadczeniach migrantek

    fotoksiążka doświadczenie migranckie

    W ramach projektu ReIncluGen powstała wspaniała publikacja, prezentująca herstorie migrantek w formie zdjęć i krótkich opowieści o ich doświadczeniach, miejscach czy chwilach mocy. Fotografie i teksty zostały zebranie w pięciu krajów projektowych: Austrii, Belgii, Hiszpanii, Polski i Włoch w konkursach fotograficznych oraz rozmowach przeprowadzonych przez badaczki z zespołu projektowego.

    Tytuł Whispering truths in many ways & places (Szepcząc prawdy na różne sposoby i w różnych miejscach) to cytat z jednej z nadesłanych prac.

    Książkę można kupić w formie papierowej tutaj, a od 2026 roku będzie także dostępna bezpłatna wersja cyfrowa.

    W albumie znalazło się aż 13 prac z Polski, a autorką zdjęcia na okładce jest również autorka z polskiej edycji konkursu, Nataliia Dolomanova.

    Autorki

    Wszystkie autorki zdjęć i opowieści w publikacji

    • Austria: Mesa, Razan
    • Belgia: Imane El Bouchikhi, Sharon, Merima Mehmeti, Miranda Mehmeti, Saida Boutkabout, Merima Mehmeti, Melisa Mehmeti, Mawda Abbas, Soehaila Lakhbyaz, Syeda Rizvi, Sana Barghouti, Chanel Louis, Fatou, Mariam El A., Baebelieves, T.A., Tuğba, Imane, Rania Oulkouh Touzani
    • Hiszpania: Elsa, Saima, Adama, Daniela, Janica, Jessi, Sandra, Camila, Latifa, Hawa, Mariama, Isabel, Nuria, Nora, Elena, Khadija, Wendy, Paula, Lis
    • Polska: Irina Polianitsia, Agnieszka Bukowiecka, Marharyta Puhachenko, Natalia Mushak, Nataliia Dolomanova, Jacqueline Dickson Mapuli, Aisha Kumpan, Tatiana Safonova, Aksana Dabryianets, Kseniia Kyshyshian, Olena Liashok, Anastasiia Skolozdra, Yaroslava Holysh
    • Włochy: Anna, Awa, Carmen, Elena, Hope, Inez, Kamal, Lea, Maria, Rosa, Tania

    Wszystkie zdjęcia nadesłane w polskiej edycji konkursu można obejrzeć na stronie poświęconej wystawie FemPower, której premiera miała miejsce we wrześniu 2024 w Komunie Warszawa.

    Gender empowerment – zadanie

    Już w trakcie wywiadów i przy tłumaczeniu tekstów konkursowych pojawił się problem z tłumaczeniem kluczowej frazy i na polski, i na inne języki używane w projekcie. Wzmocnienie kobiet czy pozycji płci (jak chce Deedl), samostanowienie, podmiotowość ze względu na płeć? Może masz swoją propozycję?

    Proponujemy lekturę fragmentu tłumaczenia wstępu do książki i wstawienie w miejsce ‘gender empowerment’ wyrażenia, które Twoim zdaniem najlepiej oddaje sens sprawiania, że osoba czuje się silna, pewna siebie, sprawcza w kontekście przynależności do danej płci.

    ___

    Bycie niezłomną, wykazywanie się odpornością w obliczu wielu trudności, czerpanie inspiracji z wzorców do naśladowania, pomaganie innym lub odczuwanie dumy z realizacji osobistych celów – to tylko kilka sposobów, w jakie migrantki definiują ‘gender empowerment’. Zapytane o znaczenie tej frazy, podzieliły się wieloma doświadczeniami i przykładami, głównie ukształtowanymi przez ich podróże migracyjne, przeszkody, które pokonały w swoich krajach pochodzenia i ciągłe wyzwania, przed którymi stoją w swoich nowych domach.

    Wiele z tych kobiet przyczynia się do rozwoju środowisk, w których żyją, zajmując się konkretnymi potrzebami w swoich społecznościach poprzez zakładanie organizacji i angażowanie się w wolontariacką lub „niewidzialną” pracę, która wspiera ich bezpośrednie środowisko społeczne oraz społeczeństwo. Niestety, wysiłki te są często nieuznawane lub nie są postrzegane jako „osiągnięcia” przez większość społeczeństwa i decydentów. (…)

    W tej książce staramy się wzmocnić głosy tych kobiet w Europie, prezentując ich definicje „gender empowerment” poprzez ich słowa, narracje i wybrane zdjęcia. Skupiamy się konkretnie na kobietach z doświadczeniem migracji, ponieważ ich doświadczenia znajdują się na przecięciu dwóch istotnych czynników tożsamości: płci i migracji. Te przecięcia wpływają na ich rozumienie i doświadczanie ‘gender empowerment’ w inny sposób niż w przypadku kobiet bez doświadczenia migracji lub mężczyzn w ogóle.

    Zespół redakcyjny

    Havva Akcaoglu, Empact, Belgia

    Amal Miri i Lore Van Praag, Uniwersytet Antwerpski

    Kris Aerts, Kunlabora, Belgia

    Marica Balestrieri, La Strada – Der Weg ONLUS

    Katarzyna Szczepaniak, Fundacja Feminoteka, Polska

    Wybór zdjęć do fotoksiążki wsparło międzynarodowe jury naszego konkursu fotograficznego, które wybrało wcześniej 20 prac do wystawy mobilnej (travelling exhibition), prezentowanej w każdym z krajów partnerskich.

    Skład jury: Nadia Babazia, Lena Knilli, Anna Bedyńska, Anna Celda and Marica Balestrieri

    This project has received funding from the EU

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    Bądź w kontakcie! Zapisz się na newsletter

    Chcesz nasze materiały? Zamów paczkę

    Przekaż 1,5% naszej organizacji

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

     

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl