• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    Wystawa FemPower – Kobiet Moc

    wystawa fempower kobiet moc

    FemPower – Kobiet Moc to  kilka różnych ekspozycji w jednej wystawie i prawie 50 prac w formie zdjęć i narracji kobiet z doświadczeniem migracyjnym. Wyzwania, sukcesy, inspiracje – zobacz i poczuj siłę kobiet!

    Wystawa prezentuje fotografie wykonane przez uczestniczki konkursu i badań naukowych w ramach projektu ReIncluGen: Rethinking Inclusion and Gender Empowerment. A Participatory Action Research, które miały za zadanie uchwycić momenty i przedmioty kojarzące się im z siłą i samostanowieniem kobiet.

    Zdjęcia to osobiste opowieści o dążeniu do niezależności, budowaniu wspólnoty czy pokonywaniu trudności związanych z życiem w nowym kraju.

    • Perspektywa Migrantek: Fotografie przedstawiają unikalne spojrzenie na codzienne życie i wyzwania migracji.
    • Autentyczne Herstorie: Każde zdjęcie opatrzone jest opisem, który tłumaczy, dlaczego dany moment lub przedmiot jest ważny dla autorki.
    • Siła Wspólnoty: Wystawa celebruje zarówno współpracę kobiet, jak i organizacji wspierających kobiety i osoby migranckie, pomagając im budować nowe życie i wzmacniać swoją pozycję w społeczeństwie.

    Chcemy, aby wystawa była inspiracją, źródłem wzmocnienia, okazją do sieciowania, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Dlatego jej droga dopiero się rozpoczyna. Jeśli chcesz, aby wystawa odwiedziła Twoje miejsce, zapraszamy do kontaktu z naszą koordynatorką: 

    Katarzyna Szczepaniak, [email protected] +48 604 190 424

    wernisaż wystawy

    Główne składowe wystawy FemPower – Kobiet Moc

    Część międzynarodowa, która obejmuje 20 prac, w tym  wybrane przez jury oraz  zdjęcia  uzyskane dzięki zastosowaniu w projekcie metody badawczej photo-voicing. Jest to panel z oprawionymi pracami (lub same prace)

    Zespół autorski: Mireia Sintes Garcia, Sara Farré Vicente, Nicolas Hermansen

    Część lokalna, czyli prace nadesłane w polskiej edycji konkursu – 26 zdjęć z opisami autorek w formie prezentacji cyfrowej oraz instalacja nawiązująca do solidarności kobiet i współpracy ponad podziałami, rękodzieła oraz prac Soni Delaunay (patchwork ok 2x3m, fragment wizualizacji poniżej)

    Autorki: Marta Popławska i Katarzyna Szczepaniak

    Wystawie FemPower towarzyszy wystawa 888 88 79 88, promująca telefon zaufania dla Ukrainek, które doświadczyły przemocy. Ekspozycję tworzą zdjęcia Yulii Krivich, ledon z numerem pomocowym oraz telefony stacjonarne z nagranymi relacjami kobiet, którym Feminoteka udzieliła wsparcia.

    Organizacja wydarzenia:

    Fundacja Feminoteka, Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Komuna Warszawa

    Kontakt

    Feminoteka: Katarzyna Szczepaniak, [email protected] +48 604 190 424

    Realizację wystawy wspierały:

    Fundacja Kobiety Wędrowne (Warszawa i Trójmiasto)
    Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA
    Fundacja Współpracy Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej FREE DOM (Toruń)
    Fundacja Studio M6 (Toruń)
    Fundacja Lapigua (Zamość)
    Centrum Wielokulturowe w Warszawie
    CottonBee (Płock)
    Dunaj Instytut Dialogu
    Komuna Warszawa

    Trasa FemPower

    Komuna Warszawa

    Premiera wystawy FemPower – Kobiet Moc miała miejsce 19 września godz. 18.00 w Komunie Warszawa.

    Wernisaż był ogromnym sukcesem i zgromadził ponad 100 osób, w tym organizacji współpracujących z Feminoteką, np. UNHCR, IOM. Część z nich miała swoje stanowiska z materiałami promocyjnymi. Po prezentacji projektu i wręczeniu nagród jedna z laureatek, Aisha Kupman, podziękowała i podzieliła się swoimi doświadczeniami jako migrantki i osoby wspierającej osoby uchodźcze.

    Otwarciu towarzyszył poczęstunek i zagrała DJ Helga z feministycznej inicjatywy WOX.

    Wystawa w Komunie Warszawa zaplanowana pierwotnie do 5 października, została przedłużona o 10 dni. W całym okresie zobaczyło ją ponad 700 osób.

    Jarociński Kongres Kobiet i JOK Jarocin

    26 października 2024 z okazji Jarocińskiego Kongresu Kobiet elementy wystawy FemPower zagościły w JOK Jarocin. Wystawa czynna do 8 listopada

    Na zdjęciach m.in. Urszula Wyremblewska – Korzyniewska – burmistrzyni Jarocina, która wzięła także udział w jednym z warsztatów o reagowaniu na przemoc w przestrzeni publicznej.

    wystawa fempower w Jarocinie

    FemPower w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie

    Patchwork z wystawy FemPower towarzyszył w weekend 17-19 stycznia wystawie i aukcji Refugees Welcome, organizowanej przez Fundację Ocalenie i MSN. 

    Elementem patchworku jest też haft zrobiony specjalnie do tej instalacji przez Monikę Drożyńską, która kilka dni wcześniej została laureatką Paszportu Polityki.

    Czym jest projekt ReIncluGen?

    Projekt ReIncluGen, czyli Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen), poświęcony jest aktualnemu spojrzeniu na terminy włączania społecznego oraz wzmocnienia w kontekście płci oraz doświadczeń migracyjnych kobiet. Wyniki badań mają docelowo pomóc w wypracowaniu innowacyjnych sposobów zwalczania społeczno-gospodarczych i kulturowych nierówności płci oraz sposobów wzmacniania podmiotowości kobiet, w szczególności migrantek. Działania obejmują badania, publikacje, wystawę oraz platformę sieciująca organizacje działające na rzecz kobiet i równości płci.

    Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu Horyzont Europa, czas realizacji: 2023 – 2025. Nr umowy 101093987

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    Bądź w kontakcie! Zapisz się na newsletter

    Chcesz nasze materiały? Zamów paczkę

    Przekaż 1,5% naszej organizacji

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

     

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl