• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00, sb.-ndz. 10:00-16:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    Wystawa FemPower – Kobiet Moc

    wystawa fempower kobiet moc

    FemPower – Kobiet Moc to  kilka różnych ekspozycji w jednej wystawie i prawie 50 prac w formie zdjęć i narracji kobiet z doświadczeniem migracyjnym. Wyzwania, sukcesy, inspiracje – zobacz i poczuj siłę kobiet!

    Wystawa prezentuje fotografie wykonane przez uczestniczki konkursu i badań naukowych w ramach projektu ReIncluGen: Rethinking Inclusion and Gender Empowerment. A Participatory Action Research, które miały za zadanie uchwycić momenty i przedmioty kojarzące się im z siłą i samostanowieniem kobiet.

    Zdjęcia to osobiste opowieści o dążeniu do niezależności, budowaniu wspólnoty czy pokonywaniu trudności związanych z życiem w nowym kraju.

    • Perspektywa Migrantek: Fotografie przedstawiają unikalne spojrzenie na codzienne życie i wyzwania migracji.
    • Autentyczne Herstorie: Każde zdjęcie opatrzone jest opisem, który tłumaczy, dlaczego dany moment lub przedmiot jest ważny dla autorki.
    • Siła Wspólnoty: Wystawa celebruje zarówno współpracę kobiet, jak i organizacji wspierających kobiety i osoby migranckie, pomagając im budować nowe życie i wzmacniać swoją pozycję w społeczeństwie.

    Chcemy, aby wystawa była inspiracją, źródłem wzmocnienia, okazją do sieciowania, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Dlatego jej droga dopiero się rozpoczyna. Jeśli chcesz, aby wystawa odwiedziła Twoje miejsce, zapraszamy do kontaktu z naszą koordynatorką: 

    Katarzyna Szczepaniak, [email protected] +48 604 190 424

    wernisaż wystawy

    Główne składowe wystawy FemPower – Kobiet Moc

    Część międzynarodowa, która obejmuje 20 prac, w tym  wybrane przez jury oraz  zdjęcia  uzyskane dzięki zastosowaniu w projekcie metody badawczej photo-voicing. Jest to panel z oprawionymi pracami (lub same prace)

    Zespół autorski: Mireia Sintes Garcia, Sara Farré Vicente, Nicolas Hermansen

    Część lokalna, czyli prace nadesłane w polskiej edycji konkursu – 26 zdjęć z opisami autorek w formie prezentacji cyfrowej oraz instalacja nawiązująca do solidarności kobiet i współpracy ponad podziałami, rękodzieła oraz prac Soni Delaunay (patchwork ok 2x3m, fragment wizualizacji poniżej)

    Autorki: Marta Popławska i Katarzyna Szczepaniak

    Wystawie FemPower towarzyszy wystawa 888 88 79 88, promująca telefon zaufania dla Ukrainek, które doświadczyły przemocy. Ekspozycję tworzą zdjęcia Yulii Krivich, ledon z numerem pomocowym oraz telefony stacjonarne z nagranymi relacjami kobiet, którym Feminoteka udzieliła wsparcia.

    Organizacja wydarzenia:

    Fundacja Feminoteka, Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Komuna Warszawa

    Kontakt

    Feminoteka: Katarzyna Szczepaniak, [email protected] +48 604 190 424

    Realizację wystawy wspierały:

    Fundacja Kobiety Wędrowne (Warszawa i Trójmiasto)
    Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA
    Fundacja Współpracy Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej FREE DOM (Toruń)
    Fundacja Studio M6 (Toruń)
    Fundacja Lapigua (Zamość)
    Centrum Wielokulturowe w Warszawie
    CottonBee (Płock)
    Dunaj Instytut Dialogu
    Komuna Warszawa

    Trasa FemPower

    Komuna Warszawa

    Premiera wystawy FemPower – Kobiet Moc miała miejsce 19 września godz. 18.00 w Komunie Warszawa.

    Wernisaż był ogromnym sukcesem i zgromadził ponad 100 osób, w tym organizacji współpracujących z Feminoteką, np. UNHCR, IOM. Część z nich miała swoje stanowiska z materiałami promocyjnymi. Po prezentacji projektu i wręczeniu nagród jedna z laureatek, Aisha Kupman, podziękowała i podzieliła się swoimi doświadczeniami jako migrantki i osoby wspierającej osoby uchodźcze.

    Otwarciu towarzyszył poczęstunek i zagrała DJ Helga z feministycznej inicjatywy WOX.

    Wystawa w Komunie Warszawa zaplanowana pierwotnie do 5 października, została przedłużona o 10 dni. W całym okresie zobaczyło ją ponad 700 osób.

    Jarociński Kongres Kobiet i JOK Jarocin

    26 października 2024 z okazji Jarocińskiego Kongresu Kobiet elementy wystawy FemPower zagościły w JOK Jarocin. Wystawa czynna do 8 listopada

    Na zdjęciach m.in. Urszula Wyremblewska – Korzyniewska – burmistrzyni Jarocina, która wzięła także udział w jednym z warsztatów o reagowaniu na przemoc w przestrzeni publicznej.

    wystawa fempower w Jarocinie

    Czym jest projekt ReIncluGen?

    Projekt ReIncluGen, czyli Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen), poświęcony jest aktualnemu spojrzeniu na terminy włączania społecznego oraz wzmocnienia w kontekście płci oraz doświadczeń migracyjnych kobiet. Wyniki badań mają docelowo pomóc w wypracowaniu innowacyjnych sposobów zwalczania społeczno-gospodarczych i kulturowych nierówności płci oraz sposobów wzmacniania podmiotowości kobiet, w szczególności migrantek. Działania obejmują badania, publikacje, wystawę oraz platformę sieciująca organizacje działające na rzecz kobiet i równości płci.

    Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu Horyzont Europa, czas realizacji: 2023 – 2025. Nr umowy 101093987

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl