• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    ReIncluGen: międzynarodowy projekt społeczno-badawczy

    Jak wzmacniać kobiety i organizacje, które je wspierają? Jak  kontekst w danym kraju wpływa na doświadczenia migracyjne osób definiujących się jako kobiety oraz dyskurs w mediach? Projekt Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen) ma za zadanie odpowiedzieć na te pytania i proponuje praktyczne narzędzia współpracy.

    Fundacja Feminoteka oraz Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami w międzynarodowym i międzysektorowym projekcie badawczym pt. Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen). Projekt poświęcony jest aktualnemu spojrzeniu na kwestie włączania społecznego oraz wzmocnienia w kontekście płci oraz doświadczeń migracyjnych kobiet. Wyniki badań mają pomóc w wypracowaniu innowacyjnych sposobów zwalczania społeczno-gospodarczych i kulturowych nierówności płci oraz sposobów wzmacniania podmiotowości kobiet, w szczególności migrantek.

    Oprócz badań działania obejmują:

    • warsztaty
    • konkurs i wystawę,
    • platformę QUWA,
    • publikacje.

    Warsztaty

    W ramach projektu organizujemy w Polsce warsztaty wzmacniające i integracyjne dla kobiet,  ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z doświadczeniem migranckim. Do tej pory odbyły się m.in. następujące spotkania:

    • Warsztaty asertywności dla kobiet WenDo
    • Moje Drzewo Mocy – poznaj swoje zasoby
    • Emocje – instrukcja obsługi
    • Komunikacja niewerbalna
    • Autoprezentacja zawodowa (we współpracy z koordynatorką programu Usamodzielnienie)
    • Warsztaty fotograficzne
    • Warsztaty arteterapeutyczne na Pol’and’Rock Festival

    Konkurs i wystawa

    W ramach projektu w maju 2024 r. w pięciu krajach partnerskich, czyli w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech, odbył się konkurs fotograficzny dla osób definiujących się jako kobiety z doświadczeniem migranckim, którego tematem była kobieca siła i upodmiotowienie (empowerment). Prace konkursowe zostaną pokazane we wszystkich krajach projektowych w formie wystawy podróżującej (travelling exhibition). W Polsce wystawę gości Komuna Warszawa w okresie 19.09 – 5.10.2024.

    Polska edycja konkursu

    Wystawa składa się z dwóch części:

    1. międzynarodowej, która obejmuje 20 prac, w tym wybrane przez jury oraz zdjęcia uzyskane dzięki zastosowaniu w projekcie metody badawczej photo-voicing (panel z oprawionymi pracami)
    2. lokalnej, na którą składają się prace nadesłane w polskiej edycji konkursu – 29 zdjęć z opisami autorek w formie prezentacji cyfrowej oraz instalacja nawiązująca do solidarności kobiet i współpracy ponad podziałami, rękodzieła oraz prac Soni Delaunay (patchwork ok. 2x3m)

    Na wernisaż wystawy zapraszamy 19 września o godz. 18.00 do Komuny Warszawa – więcej informacji tutaj  i w wydarzeniu fb.

    Platforma

    W ramach projektu powstaje platforma QUWA (w języku arabskim słowo to oznacza siłę, moc, używane także jako imię żeńskie i męskie ), sieciująca organizacje działające na rzecz kobiet i równości płci. Jej premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku.

    Publikacje

    Nasza koordynatorka opracowała w imieniu fundacji Feminoteka abstrakt do głównej publikacji projektowej, która ma się ukazać w 2025 r. Roboczy tytuł artykułu: The power of intersectoral collaboration, innovation and art-based tools in promoting gender equality and awareness. Lessons from Feminoteka

    Oprócz tego w 2024 r. ma się ukazać fotoksiążka – efekt pracy badawczej z wykorzystaniem metody photo-voicing, dzięki której uczestniczki badań nie tylko dzieliły się swoimi opowieściami w wywiadach, ale wykorzystały też własne zdjęcia do przekazania informacji o doświadczeniu bycia kobietą i/lub migrantką. Wybrane prace są też częścią „podróżującej wystawy”.

    This project has received funding from the EU

    Lider projektu

    UNIVERSITEIT ANTWERPEN (Belgia)

    Pozostałe organizacje partnerskie (Austria, Belgia, Hiszpania, Polska, Włochy):

    UNIVERSIDAD AUTONOMA DE BARCELONA

    UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TRENTO

    FMV

    KUNLABORA

    SYNYO GmbH

    UNIWERSYTET WARSZAWSKI

    FUNDACJA FEMINOTEKA

    FUNDACION INTERED

    ERASMUS UNIVERSITEIT ROTTERDAM

    LA STRADA – DER WEG

    ORIENT EXPRESS

    Strona projektowa ze szczegółowym opisem działań (w języku angielskim) www.uantwerpen.be/en/projects/reinclugen/ oraz profil fb

    Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu Horyzont Europa, czas realizacji: 2023 – 2025. Nr umowy 101093987

     

    Koordynatorka projektu ze strony Feminoteki:

    Katarzyna Szczepaniak
    [email protected]

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl