• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    ReIncluGen: międzynarodowy projekt społeczno-badawczy

    Jak wzmacniać kobiety i organizacje, które je wspierają? Jak  kontekst w danym kraju wpływa na doświadczenia migracyjne osób definiujących się jako kobiety oraz dyskurs w mediach? Projekt Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen) ma za zadanie odpowiedzieć na te pytania i proponuje praktyczne narzędzia współpracy.

    Fundacja Feminoteka oraz Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami w międzynarodowym i międzysektorowym projekcie badawczym pt. Rethinking Inclusion and Gender empowerment: A participatory action research (ReIncluGen). Projekt poświęcony jest aktualnemu spojrzeniu na kwestie włączania społecznego oraz wzmocnienia w kontekście płci oraz doświadczeń migracyjnych kobiet. Wyniki badań mają pomóc w wypracowaniu innowacyjnych sposobów zwalczania społeczno-gospodarczych i kulturowych nierówności płci oraz sposobów wzmacniania podmiotowości kobiet, w szczególności migrantek.

    Oprócz badań działania obejmują:

    • warsztaty
    • konkurs i wystawę,
    • platformę QUWA,
    • publikacje.

    Warsztaty

    W ramach projektu organizujemy w Polsce warsztaty wzmacniające i integracyjne dla kobiet,  ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z doświadczeniem migranckim. Do tej pory odbyły się m.in. następujące spotkania:

    • Warsztaty asertywności dla kobiet WenDo
    • Moje Drzewo Mocy – poznaj swoje zasoby
    • Emocje – instrukcja obsługi
    • Komunikacja niewerbalna
    • Autoprezentacja zawodowa (we współpracy z koordynatorką programu Usamodzielnienie)
    • Warsztaty fotograficzne
    • Warsztaty arteterapeutyczne na Pol’and’Rock Festival

    Konkurs i wystawa

    W ramach projektu w maju 2024 r. w pięciu krajach partnerskich, czyli w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech, odbył się konkurs fotograficzny dla osób definiujących się jako kobiety z doświadczeniem migranckim, którego tematem była kobieca siła i upodmiotowienie (empowerment). Prace konkursowe zostaną pokazane we wszystkich krajach projektowych w formie wystawy podróżującej (travelling exhibition). W Polsce wystawę gościła Komuna Warszawa w okresie 19.09 – 5.10.2024.

    Polska edycja konkursu

    Wystawa składa się z dwóch części:

    1. międzynarodowej, która obejmuje 20 prac, w tym wybrane przez jury oraz zdjęcia uzyskane dzięki zastosowaniu w projekcie metody badawczej photo-voicing (panel z oprawionymi pracami)
    2. lokalnej, na którą składają się prace nadesłane w polskiej edycji konkursu – 29 zdjęć z opisami autorek w formie prezentacji cyfrowej oraz instalacja nawiązująca do solidarności kobiet i współpracy ponad podziałami, rękodzieła oraz prac Soni Delaunay (patchwork ok. 2x3m)

    Wernisaż wystawy odbył się 19 września o godz. 18.00 do Komuny Warszawa – więcej informacji tutaj  i w wydarzeniu fb.

    Platforma

    W ramach projektu powstała platforma QUWA (w języku arabskim słowo to oznacza siłę, moc, używane także jako imię żeńskie i męskie ), sieciująca organizacje działające na rzecz kobiet i równości płci.

    Publikacje

    Nasza koordynatorka opracowała w imieniu fundacji Feminoteka abstrakt do głównej publikacji projektowej, która ma się ukazać w 2025 r. Roboczy tytuł artykułu: The power of intersectoral collaboration, innovation and art-based tools in promoting gender equality and awareness. Lessons from Feminoteka

    Oprócz tego w 2024 r. ma się ukazać fotoksiążka – efekt pracy badawczej z wykorzystaniem metody photo-voicing, dzięki której uczestniczki badań nie tylko dzieliły się swoimi opowieściami w wywiadach, ale wykorzystały też własne zdjęcia do przekazania informacji o doświadczeniu bycia kobietą i/lub migrantką. Wybrane prace są też częścią „podróżującej wystawy”.

    Spotkanie Konsorcjum

    Trzeci – i ostatni – rok międzynarodowego, międzysektorowego projektu Reinclugen_eu rozpoczął się od styczniowego spotkania zespołu w Wiedniu. Towarzyszył mu wernisaż austriackiej odsłony wystawy fotografii „FemPower – Kobiet Moc”.

    Omówiłyśmy działania zaplanowane na ten rok: rozwijanie platformy QUWA, zrzeszającej organizacje działające na rzecz kobiet z całego świata, działania na rzecz usamodzielniania i budowania sprawczości wśród migrantek oraz planowaną na październik konferencję w Antwerpii.

    Feminotekę reprezentowały: Katarzyna Szczepaniak jako koordynatorka projektu oraz Małgorzata Teperek, która koordynuje nasz program Usamodzielnienie.

    This project has received funding from the EU

    Lider projektu

    UNIVERSITEIT ANTWERPEN (Belgia)

    Pozostałe organizacje partnerskie (Austria, Belgia, Hiszpania, Polska, Włochy):

    UNIVERSIDAD AUTONOMA DE BARCELONA

    UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TRENTO

    FMV

    KUNLABORA

    SYNYO GmbH

    UNIWERSYTET WARSZAWSKI

    FUNDACJA FEMINOTEKA

    FUNDACION INTERED

    ERASMUS UNIVERSITEIT ROTTERDAM

    LA STRADA – DER WEG

    ORIENT EXPRESS

    Strona projektowa ze szczegółowym opisem działań (w języku angielskim) www.uantwerpen.be/en/projects/reinclugen/ oraz profil fb

    Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu Horyzont Europa, czas realizacji: 2023 – 2025. Nr umowy 101093987

     

    Koordynatorka projektu ze strony Feminoteki:

    Katarzyna Szczepaniak
    [email protected]

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    Bądź w kontakcie! Zapisz się na newsletter

    Chcesz nasze materiały? Zamów paczkę

    Przekaż 1,5% naszej organizacji

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

     

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl