TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

DOMAGAMY SIĘ ZMIANY DEFINICJI GWAŁTU

8 marca 2023 miną DWA LATA odkąd Klub Lewica złożył projekt zmiany definicji gwałtu. Fundacja Feminoteka w ramach akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising wraz z kilkudziesięcioma grupami z całej Polski od 2019 roku domaga się tej zmiany! Ale projekt utknął w marszałkowskiej zamrażarce. Domagaj się wraz z nami wprowadzenia zmian!

TREŚĆ PETYCJI

Szanowna Pani Marszałek
Sejmu Elżbieta Witek,

Pani Marszałek, piszemy do Pani, licząc na solidarność z kobietami, które w Polsce wciąż doznają straszliwej krzywdy, raz ze strony gwałciciela, i drugi raz ze strony polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Brak w polskim prawie przepisu uznającego za gwałt relację seksualną bez wyraźnej zgody, godzi w podstawowe prawa człowieka ofiar przemocy seksualnej. Powoduje, że wyroki za gwałt zapadają w zawieszeniu, a  kobiety obwinia się za to, co się stało, podważa się ich zeznania.

Obowiązujące w Polsce prawo w praktyce uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc. Ta definicja wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w stałych związkach. A także wtedy, gdy osoba nie mogła z innych powodów odmówić współżycia (na przykład dlatego, że spała albo była nieprzytomna).

Badania, ekspertyzy i opinie pokazują, że to kobiety, które doświadczyły gwałtu, ponoszą konsekwencje zdarzenia, są obwiniane za gwałt. A gwałciciele pozostają bezkarni.

Zdecydowana większość kobiet (92%!!!) nie szuka sprawiedliwości, bo boją się zgłosić gwałt na policję czy do prokuratury, bo, wstydzą się i boją tego, jak zostaną przez przedstawicieli  wymiaru sprawiedliwości potraktowane.

Najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40%). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13% gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60% w zawieszeniu!

Polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

Dlatego zwracamy się do Pani, by projekt zmiany definicji przestępstwa zgwałcenia (Druk sejmowy nr 1091, złożony w marcu 2021 roku) wyciągnęła Pani z tzw. zamrażarki i umożliwiła dalsze prace nad nim.

Prosimy o to w imieniu tysięcy zgwałconych kobiet, które nie mogą lub boją się dochodzić swoich praw! Mamy nadzieję, że zależy Pani na ich losie.

Udostępnij naszą petycję!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych. Przetwarzamy je na podstawie obowiązujących przepisów prawa (m.in. Rozporządzenia UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016).

Podpisy pod petycją zbiera fundacja Feminoteka. Podane informacje będą używane wyłącznie do celów związanych z petycją. Podpisując petycję, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z postanowieniami Polityki prywatności.

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

1 na 3 Polki

doświadczyła próby gwałtu, a 1 na 5 została zgwałcona.

9 na 10 Polek

doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy przemocy seksualnej.

92 proc. ofiar gwałtu

nie zgłosiło go policji! Ze wstydu i lęku przed tym, jak zostaną potraktowane

Polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli
niż sądy w innych krajach europejskich

O JAKIE ZMIANY W DEFINICJI CHODZI​

W OBECNYM PRAWIE

PO ZMIANIE

Obowiązujący przepis art. 197 & 1. w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do
obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".

Obecnie kara za gwałt wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Paragraf 2. mówi, że jeśli sprawca doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Nazwa rozdziału w Kodeksie karnym brzmi "przestępstwa przeciw wolności seksualnej i obyczajności"

Po zmianie przepis w kodeksie stanowiłby, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody przez tę osobę".

Chcemy, by kara za gwałt wynosiła "od 3 lat" pozbawienia wolności

Domagamy się, że, jeśli sprawca doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlegał karze pozbawienia wolności od 2 do lat 10.

Chcemy, by nazwa rozdziału w Kodeksie karnym brzmiała "Przestępstwa przeciwko wolności i autonomii seksualnej"

Coraz więcej krajów zmienia swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że  seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany, bo pomagają kobietom z doświadczeniem gwałtu dochodzić swoich praw. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela.

A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak w takiej sytuacji mogła powiedzieć „tak” lub odmówić czy się bronić?

CZYM JEST ZGODA NA KONTAKTY INTYMNE

Seks jest fajny wtedy, kiedy obie strony czerpią z niego przyjemność i wyrażają zgodę na wszystkie intymne aktywności. Nie ma znaczenia czy znacie się krótko, czy  jesteście w długoletnim związku, czy małżeństwie. 

Milczenie nie jest zgodą. Nie masz pewności? Po prostu zapytaj!

Gwałt jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Często pozostawia głębokie ślady w psychice osób, które jej doświadczyły.

W rozwijanym menu obok wyjaśniamy najważniejsze cechy zgody.

Angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.

Wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna.

Jeśli odpowiedź na propozycję na  seks nie brzmi "TAK!"(wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody.

Wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna.  Zgoda na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.

FEMINOTEKA

Od ponad 15 lat Pomagamy kobietom doświadczającym przemocy. Zwłaszcza seksualnej.

Udzielamy bezpłatnego wsparcia prawnego, psychologicznego, terapeutycznego. Edukujemy, organizujemy akcje, piszemy petycje, zmieniamy prawo i społeczeństwo.

Stoimy po stronie kobiet

zespół

Jesteśmy zespołem ekspertek przeciwprzemocowych. Kobietami z misją i pasją. Patrzymy z nadzieją w przyszłość. I działamy na rzecz innych kobiet.