Przemoc, której nie widać | Agnieszka Czapczyńska


Przemoc, której nie widać

Przemoc w związku zaczyna się w momencie, w którym jedna strona zaczyna rościć sobie prawo do decydowania o wyborach życiowych, nawykach, sposobie myślenia i doświadczania drugiej strony. Przemoc psychiczną trudno jest rozpoznać, bo bardzo często ukryta jest pod pozorami “normalnej” relacji. Najczęściej sygnałem alarmowym, że coś się dzieje źle, jest pogarszający się stan psychiczny ofiary, która czuje się coraz gorzej, ale nie potrafi ustalić, z jakiego właściwie powodu. Ofiara przemocy psychicznej traci wiarę w swoje możliwości, zaczyna odczuwać lęk przed partnerem, czuje się odpowiedzialna za zachowanie sprawcy, nieustannie dąży do doskonałości w celu uzyskania jego akceptacji, ale pomimo wysiłku, nieustanie doświadcza odrzucenia i krytyki.

Co to jest przemoc psychiczna?

Przemoc psychiczna rozwija się w związku w sposób niezauważalny, w formie kolejnych, często drobnych aktów kontroli, upokarzania, narzucania własnego zdania przez sprawcę. 80 proc. sprawców przemocy w rodzinie to mężczyźni, znacząca większość ofiar to kobiety. Przemoc psychiczna nie przebiega w sposób gwałtowny i wybuchowy, tak jak w przypadku nadużyć fizycznych. Bardzo często nie towarzyszą jej nawet szczególnie mocne emocje. Akty odbierania autonomii drugiej osobie są tak drobne, że często trudno je zauważyć, cóż dopiero mówić o rozpoznaniu czy jakiejkolwiek obronie. Z perspektywy ofiary byłoby to narażanie się na śmieszność i zarzut, że partner „znowu się czepia” albo „jest przewrażliwiony i nic nie można mu powiedzieć”.

No bo właściwie, czy można nazwać aktem przemocy to, że partner upiera się, żeby stawiać szklanki w szafce w pewien określony sposób, ogórki na sałatkę powinny być krojone w kostkę, w żadnym wypadku nie w talarki, a klucze muszą być trzymane zawsze w szufladzie, nie na komodzie. I kiedy tak się nie dzieje, zaczyna bardzo się złościć, być kąśliwy lub chłodny. „A może ma rację?” – myśli ta strona związku, która ma się dostosować do zaleceń i ciągle robi to niewystarczająco dobrze. Akty przemocy psychicznej bywają tak drobne, że nie wywołują jakichkolwiek reakcji obronnych. Kara za niedostosowanie się do zaleceń sprawcy jest także trudno uchwytna – zmasowana krytyka (odbierana przez ofiarę jako zasłużona), chłodny, obojętny wzrok, zły humor przez kolejne dni, zapomnienie o ważnej rocznicy, ostentacyjne chwalenie innych osób itp. Cały proces jest trudny do rozpoznania przez ofiarę, a nawet świadków takiej przemocy.

Niewidoczny wróg

Istotą przemocy psychicznej nie są pojedyncze akty wrogości i próby kontroli, ale fakt, że są stosowane przez sprawcę w sposób nieprzerwany dniami, tygodniami, miesiącami, latami… W doświadczeniu ofiar nie ma konkretnego zdarzenia, które można by nazwać nadużyciem. Trudno jest nawet powiedzieć, co się właściwie wydarzyło, bo lista konkretnych działań ze strony sprawcy brzmi niewinnie. – W ciągu dziesięciu minut od wejścia do domu powiedział mi, że źle wyczyściłam czajnik, potem skomentował, że zaniedbuję dzieci, bo daję im kanapki z białym pieczywem, a to przecież niezdrowe, zajrzał do lodówki i spytał, ile razy ma mi przypominać o wyrzucaniu otwartych jogurtów, a na końcu odniósł ostentacyjnie do zlewu talerz z zupą, która jego zdaniem była zbyt zimna – wspomina ofiara napaści słownej. Poszczególne elementy nie brzmią groźnie, ale wydźwięk całości jest bardzo raniący.

Ofiary przemocy, doświadczające tego rodzaju nadużyć, żyją w nieustającym poczuciu winy i lęku, którego źródłem są narzucone przez sprawcę bardzo sztywne ramy codziennej egzystencji. Oczekiwania sprawców przemocy psychicznej są osadzone w zasadach, wynikających ze stereotypowej roli kobiecej: „powinnaś bardziej dbać o dzieci; jedzenie, które przygotowujesz jest niezdrowe/niesmaczne/nieestetycznie podane; za mało czasu spędzasz w domu; jesteś zbyt opiekuńcza/zbyt mało opiekuńcza; nie utrzymujesz domu w czystości; źle zamykasz lodówkę” – przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Ofiara nie ma nawet jak się bronić, bo przecież nie było ataku – sprawca po prostu przypomina (dla dobra jej i dzieci) o tym, do czego jest zobowiązana jako matka i żona.

Przemoc psychiczna jest stosowana przez sprawcę w bardzo precyzyjny sposób, co jest możliwe dzięki dobrej znajomości psychiki ofiary, wiedzy o jej potrzebach, systemie wartości, słabych punktach. Taktyki przemocy psychiczne są niszczące właśnie dlatego, że dotykają obszarów ważnych dla ofiary. Dla kobiety, która realizuje się przede wszystkim w macierzyństwie, najboleśniejsza będzie krytyka i podważanie jej wartości jako matki. Dla kobiety, która postawiła na rozwój zawodowy, podcinające skrzydła będą kąśliwe uwagi pod adresem jej inteligencji, osiągnięć, kreatywności, itp . Celem ukrytym działań sprawcy jest władza i kontrola w związku. Celem pozornym – troska o dobro rodziny, dzieci, a nawet wręcz samej ofiary. Nieprawdą jest, że ofiary nie bronią swojej wolności, autonomii lub też nie usiłują wydostać się spod kontroli. Problem polega na tym, że każda próba wywołuje silniejszą reakcję ze strony sprawcy. Im bardziej ofiara stara się wyrwać, tym bardziej doświadcza przemocy. Z biegiem czasu, każda próba uzyskania autonomii prowadzi do coraz ostrzejszych psychologicznych lub fizycznych kar.

Przemoc nie zatrzymuje się sama…

Sprawca ma na tyle dużo zysków w tak funkcjonującej relacji, że nie ma żadnej motywacji do zmiany. Przemoc psychiczna jest tak samo niszczącym nadużyciem, jak przemoc fizyczna, seksualna czy ekonomiczna. Osoba doświadczająca przemocy psychicznej powinna koniecznie skorzystać z pomocy placówki pomocowej.  W przypadku przemocy ze strony najbliższych, pomoc z zewnątrz jest niezbędna, ponieważ ofiara, działając w pojedynkę, nie ma dystansu do sprawcy, przejawia skłonność do minimalizowania swoich strat, liczenia na to, że „to było ostatni raz” i „on się zmieni tak, jak obiecał”. Wiele ofiar przemocy psychicznej obawia się sięgnąć po pomoc i ujawnić swoje cierpienie, boi się braku zrozumienia ze strony otoczenia, nie ufa możliwości otrzymania wsparcia. Zmiana jest możliwa.
Masz prawo do życia wolnego od przemocy.

Zapraszamy do kontaktu z poradnia psychologiczną i prawną Feminoteki, tel. 720 908 974 – we wtorki, środy lub czwartki w godzinach 13.00-19.00

AgnieszkaCzapczynskaAgnieszka Czapczyńska, psycholożka związana z fundacją Feminoteka.

Jest psychoterapeutką psychologii procesu, superwizorką przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, arteterapeutką, nauczycielką Jogi Kundalini.

źródło: Kobiecyporadnik.pl


4 komentarze

  1. niestety to wszystko prawda. Moi rodzice funkcjonowali w ten sposób prawie 30 lat. Mama zawsze na każdym kroku słyszała, że rozpuszcza dzieciaki (bo rozmawia z nami, zamiast bić), z każdą pierdołą ciąga nas po lekarzach (bo zależało jej, byśmy byli zdrowi i działała profilaktycznie), że źle stawia patelnię na kuchni (bo krzywo i płomień z lewej strony wystaje poza brzeg), że za duży ogień, że hałasuje garnkami (bo musiała wstawać o 5 lub 6 rano by wyrobić się z obiadem, dziećmi do szkoły i obrządkiem), że wydaje za dużo pieniędzy i ciągle o nie prosi (bo to ona musiała ugotować coś z niczego i tylko ona widziała, że coś się psuje, trzeba wymienić, albo dzieci do szkoły potrzebują tego i tamtego; prawdą jest, że przez kilkanaście lat kupiła sobie ledwie 3-4 nowe sukienki)… ciągle tylko patrzył jej na ręce i czekał na jakiekolwiek potknięcie, które mógłby w dotkliwy sposób wytknąć. Często mówił jej że jest głupia i bez niego nie poradziłaby sobie sama. A kiedy próbowała się bronić, słyszała, że pierdoli głupoty i jazgocze. Ojciec nie przyjmował do wiadomości, że jesteśmy patologiczną rodziną, no bo przecież nie molestuje dzieci i nie bije żony, to w czym problem?

  2. Jaki wplyw na kobiete i jej zycie ma dom gdzie ojciec ciagle kryrykuje i kontroluje mame? Sa jakies spwcyficzne znaki lub problemy z ktorymi musi sie zmagac w doroslym zyciu??

  3. Do mnie przychodziła Szwagierka, mieszkam z Teściową w rodzinnym domu. Kiedyś jak byłam w ciąży i miałam dziecko na ręku, z pretensją zapytała, czemu nie zrobiłam jej herbaty… Przecież tylko Ty tu jesteś… Pózniej powiedziała, a że mogła zrobić jej córka , ha, ha… A ja grzeczna potulna jej robiłam za kazdym razem. Nawet z małym dzieckiem na ręku….i oczywiście obiadki- bo zawsze wszyscy byli głodni. Najlepsze jest, ze owa Szwagierka zaprosiła mnie do siebie do domu może z 15 razy, a u nas byli co tydzień, a jej dzieci 4 razy w tygodniu. Dawała mojemu 6 letniemu synowi zabawkę z lumpeksu i mówiła zrób za to herbatki… Jak zrobiłam herbatę, to wyciągała nagrody z torebki z ciuchladu. Jak nie dałam jesc, a była głodna- to była niezadowolona… Niby nic, ale jak ja widziałam prze okno, to sie trzesłam. Ona nie potrafiła mi zrobić herbaty, nie poszła po łyżke, po cukierniczkę, nie odniosła talerza jak zjadła , nie upominała swoich dzieci, zeby mi pomogły- przeciez pzyszły w gości. Ja robiłam swoim dzieciom urodziny, ale Ona mnie nie zapraszała do domu .Taki nie pisany zakaz, chodzenia . Ostatnieo jej wszystko wygarnełam, oczywiście nie chciała słuchać i powiedziała, ze mi odbiło…

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *